8 minut czytania

Kanban to metoda optymalizowania procesów produkcyjnych, która powstała w latach 50. w Japonii. Dowiedz się jak działa.

Podziel się tym artykułem na

Kanban ? czym jest, cele i efekty

Kanban – co to znaczy?

Japońskie słowa ?kan? i ?ban? w wolnym tłumaczeniu można przełożyć na ?widoczny? oraz ?kartka papieru?, jednak całe określenie oznacza również tabliczkę z napisem informacyjnym lub szyld. Metoda Kanban opiera się na wizualizacji procesu, podczas którego stosowana może być na przykład tak zwana tablica kanbanowa, która może mieć postać fizyczną lub wirtualną. Najprostszy układ takiej tablicy to podział na czynności ?do zrobienia?, ?w trakcie? oraz ?zrobione?, które mogą być opisane na różnym poziomie szczegółowości. Stosowany system powinien być uzależniony od potrzeb w związku, z którymi powstała tablica kanbanowa. Umożliwia ona przedstawienie zarówno procesów bardzo prostych, jak również wyjątkowo złożonych, dotyczących wielu zespołów. Tablica kanbanowa łączy różne zespoły skupione na jednym zadaniu.

Jak działa metoda Kanban?

Na początku w ramach metody Kanban stosowane były karty wielokrotnego użytku. Karty poszczególnych przedmiotów były umieszczone w odpowiednich pojemnikach. W tym przypadku (w bardzo dużym uproszczeniu) Kanban polega na tym, że osoba, która zużyła ostatnią część czy ostatni komponent, zdejmowała kartę z opakowania i umieszczała ją na tablicy. Dla pracownika odpowiedzialnego za produkcję danego komponentu lub danej części była to informacja, że czas rozpocząć proces produkcji.
Obecnie w tej metodzie stosowane są formularze, które są wypełniane w odpowiedniej kolejności. Dokumenty przechodzą od dyspozytora, przez planistę do pracownika produkcji. Następnie odpowiednie części karty Kanban wracają do dyspozytora.

Optymalizacja procesu pracy

Założeniem metody Kanban jest optymalizacja procesu pracy. Optymalizacja procesu opiera się na informowaniu, planowaniu, rozdziale i kontroli poszczególnych czynności. Ma doprowadzić do stanu, kiedy każda część systemu wytwarza dokładnie tyle dóbr, ile w danej chwili jest potrzebnych.
Metoda została wdrożona między innymi w zakładach Toyoty, gdzie doprowadziła do ograniczenia zapasów i braków oraz wzrostu produkcji. Wdrożenie systemu Kanban wpływa również na zmniejszenie przestrzeni produkcyjnej oraz przestrzeni magazynowej.

Cele metody Kanban

Metoda Kanban jest często opisywana przez hasło ?7 razy żadnych?.

Celem metody jest doprowadzenie do sytuacji, gdy w organizacji nie będzie:
? żadnych braków,
? żadnych zapasów,
? żadnych opóźnień,
? żadnych kolejek,
? żadnych bezczynności,
? żadnych zbędnych czynności i kontroli,
? żadnych zbędnych przemieszczeń.

Podsumowując, efektem stosowania metody Kanban jest redukcja liczby magazynów przedprodukcyjnych, międzyoperacyjnych oraz wyrobów gotowych. Metoda Kanban jest odporna na wahania popytu oraz nie przewiduje przygotowania rezerw. Jednak metoda umiejętnie wprowadzona, pozwala na bardzo duże ograniczenie kosztów produkcji.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Weź udział w szkoleniu Kanban organizowanym przez Luqam! A jeśli potrzebujesz wsparcia we wdrożeniu systemu Kanban w Twojej organizacji sprawdź ten produkt.

 

Podziel się tym artykułem na
Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

    Skontaktuj się z nami:








    Luqam Sp. z o.o. Sp.k.
    ul. Kamieńskiego 47, 30-644 Kraków
    KRS 0000442347 NIP 6793087067 REGON 122736324
    Prezes Zarządu LUQAM Sp. z o.o. Łukasz Ekiert
    Kapitał własny 250 000 PLN