3 fakty o TPM
10 minut czytania

Przedstawiamy 3 ciekawostki o TPM. Czy wiedziałeś wcześniej, jakie jest pierwotne znaczenie skrótu TPM? Jak duża jest trudność jego wdrożenia? Lub to, że TPM to nie tylko narzędzie?

Podziel się tym artykułem na

3 fakty o TPM

1. Pierwotne znaczenie TPM

TPM – powszechnie tłumaczony jako Total Productive Maintenance, podkreśla ważną rolę głównie działów utrzymania ruchu. Utożsamiany jest więc, z działaniami osób właśnie w obrębie tych obszarów, jako narzędzie pomocne w szybszej i bardziej efektywnej pracy.

Należy jednak powrócić do pierwotnej nazwy, która brzmiała: Total member participation Productive Maintenance.

Pierwsze słowa wskazują na konieczność zaangażowania całej załogi w poprawę produktywności. TPM nie może być wiązane jedynie z działaniami służb utrzymania ruchu.

 

2. Spośród wszystkich narzędzi Lean, TPM jest tym najtrudniejszym do wdrożenia

Dzieje się tak głównie z dwóch powodów:

  1. Wdrożenie TPM wymaga największych zmian w kulturze organizacji, które dotykają różnych grup pracowników w jednym czasie.
  2. Spośród wszystkich potencjalnych obszarów doskonalenia w niemal każdej organizacji, aspekt utrzymania maszyn i urządzeń jest zazwyczaj na ostatnich miejscach.

Na szczęście zwrot, który można otrzymać z tytułu wdrożenia w postaci dostaw na czas, lepszej jakości produktu, podniesienia wydajności oraz wysokiego morale pracowników – będzie prawdopodobnie dużo większy niż w przypadku któregokolwiek innego narzędzia.

 

3. TPM to nie tylko narzędzie

To cała metodologia, która powoduje, że organizacja uczy się podejścia do problemów, ich rozwiązywania oraz planowania działań naprawczych i zapobiegawczych. Operatorzy stają się samowystarczającymi jednostkami produkcyjnymi.

Jednym słowem TPM w znacznym stopniu przyczynia się do stworzenia w przedsiębiorstwie doskonałego systemu zarządzania produkcją.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz nasze informacje o TPM:

Program TPM Champion

Szkolenia TPM Champion

Studia podyplomowe TPM Champion – Utrzymanie ruchu w praktyce

Podziel się tym artykułem na
Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

    Skontaktuj się z nami: