1. Pierwotne znaczenie TPM
TPM – powszechnie tłumaczony jako Total Productive Maintenance, podkreśla ważną rolę głównie działów utrzymania ruchu. Utożsamiany jest więc, z działaniami osób właśnie w obrębie tych obszarów, jako narzędzie pomocne w szybszej i bardziej efektywnej pracy.
Należy jednak powrócić do pierwotnej nazwy, która brzmiała: Total member participation Productive Maintenance.
Pierwsze słowa wskazują na konieczność zaangażowania całej załogi w poprawę produktywności. TPM nie może być wiązane jedynie z działaniami służb utrzymania ruchu.
2. Spośród wszystkich narzędzi Lean, TPM jest tym najtrudniejszym do wdrożenia
Dzieje się tak głównie z dwóch powodów:
- Wdrożenie TPM wymaga największych zmian w kulturze organizacji, które dotykają różnych grup pracowników w jednym czasie.
- Spośród wszystkich potencjalnych obszarów doskonalenia w niemal każdej organizacji, aspekt utrzymania maszyn i urządzeń jest zazwyczaj na ostatnich miejscach.
Na szczęście zwrot, który można otrzymać z tytułu wdrożenia w postaci dostaw na czas, lepszej jakości produktu, podniesienia wydajności oraz wysokiego morale pracowników – będzie prawdopodobnie dużo większy niż w przypadku któregokolwiek innego narzędzia.
3. TPM to nie tylko narzędzie
To cała metodologia, która powoduje, że organizacja uczy się podejścia do problemów, ich rozwiązywania oraz planowania działań naprawczych i zapobiegawczych. Operatorzy stają się samowystarczającymi jednostkami produkcyjnymi.
Jednym słowem TPM w znacznym stopniu przyczynia się do stworzenia w przedsiębiorstwie doskonałego systemu zarządzania produkcją.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz nasze informacje o TPM:
Studia podyplomowe TPM Champion – Utrzymanie ruchu w praktyce