Kraków: 12 296 49 31
Gdańsk: 58 782 45 33

Tu jesteś :: Wiedza » Pozostałe

 

Kultura organizacji

Często słyszymy określenie „kultura organizacyjna”, ale czym naprawdę jest ona dla firmy? W tym artykule wyjaśniamy jakie ma znaczenie dla działalności oraz co zrobić by ją zmienić!
Foto:
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

 

Czy zastanawialiście się kiedyś jaka jest funkcja "kultury organizacyjnej", czy się zmienia i jakie jest jej znaczenie dla działalności, oraz w końcu co zrobić, żeby ją zmienić, jeśli będziemy uważać to za niezbędne?

Kultura organizacyjna jest jednym z najważniejszych elementów budowania skutecznej organizacji oraz jest wyznacznikiem „jakości” miejsca pracy dla jej pracowników. Jej najważniejszą cechą jest fakt, iż jest ona jedyną trwałą różnicą każdej firmy. Można skopiować wyrób, technologię, strategię marketingową, ale nie możemy skopiować jej kultury.

Czym właściwie jest kultura organizacji?

Torben Rick, były szef w wielu firmach europejskich, a dzisiaj właściciel i dyrektor firmy consultingowej doradzającej korporacjom w zakresie zarządzania zmianą,  zarządzania wydajnością i strategii uważa, że na kulturę organizacji składają się:

  • sposoby, w jaki organizacje realizują swoje cele,
  • wartości i zachowania, które przyczyniają się do budowy niepowtarzalnego środowiska organizacji,
  • obraz organizacji od wewnątrz,
  • suma wartości i rytuałów, które służą jako integrator członków organizacji,
  • system wspólnych założeń, wartości i przekonań, które regulują zachowanie ludzi w danej organizacji,
  • cywilizacja w miejscu pracy,
  • filozofia, postawy, przekonania, zachowania i praktyki, które definiują organizację.

 

Do pewnego stopnia kulturę można porównać do sił naturalnych, takich jak wiatry i pływy. Jej elementy są czasem niezauważalne, a czasem oczywiste. Obdarzone ogromną mocą, mogą manipulować naszymi planami i hamować postęp. Nie można ich naprawdę oswoić ani zasadniczo zmienić, ale jeśli szanujemy i rozumiemy kulturę naszej organizacji, wiemy jak najlepiej ją wykorzystać, jeżeli będziemy pracowali z jej elementami i wykorzystamy ich potencjał, mogą stać się źródłem energii i zapewnić potężną pomoc w realizacji naszych celów.

Jeżeli widzimy konieczność zmiany kultury w naszej organizacji, nie spodziewajmy się  efektownych wyników w ciągu jednego dnia, tygodnia czy miesiąca. Oczekujmy ewolucji, a nie rewolucji. Jednym z wyzwań związanych z pracą z kulturą jest to, że zmienia się stopniowo, często zbyt wolno dla liderów stojących przed szybko rozwijającymi się konkurentami. To zła wiadomość. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli podchodzisz do kultury z szacunkiem, jako środowiska, w którym żyje przedsiębiorstwo, możesz jej użyć, aby przyspieszyć swój rozwój.

Zmiana kultury organizacji jest jednym z najtrudniejszych wyzwań przywódczych. Dzieje się tak dlatego, że kultura organizacji składa się ze wzajemnie powiązanych celów, ról, procesów, wartości, praktyk komunikacyjnych, postaw i założeń. Elementy pasują do siebie jako wzajemnie wzmacniający się system i łączą, aby zapobiec jakiejkolwiek próbie jego zmiany. Dlatego pojedyncze zmiany, takie jak wprowadzanie Lean, zarządzanie wiedzą lub jakiś nowy proces, mogą pokazywać postęp przez pewien czas, ale ostatecznie łączące się elementy kultury organizacyjnej je przejmą i zmiana zostanie nieodwracalnie wchłonięta w istniejącą kulturę organizacyjną.

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie zmian jest zadanie sobie serii pytań. Jakie są najważniejsze siły emocjonalne, które determinują twoich pracowników? Jakie zmiany w zachowaniu miałyby największe znaczenie w realizacji celów strategicznych i operacyjnych? Kim są autentyczni nieformalni liderzy, których możesz wykorzystać przy wprowadzaniu zmian? Co Ty i inni pracownicy mogą zrobić inaczej, aby zasygnalizować i wzmocnić te zachowania?

 


Zamknij

Korzystamy z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.