Kraków: 12 296 49 31
Gdańsk: 58 782 45 33
 

Auditor Wewnętrzny HACCP/ ISO 22000

Auditor Wewnętrzny HACCP/ISO 22000

Szkolenia Systemy Zarządzania

 

Auditor Wewnętrzny HACCP/ISO 22000

 

Kategoria: szkolenia otwarte 

Czas trwania: 2 dni (14 godzin) 

Charakter: wykładowo - ćwiczeniowy

Materiały: dostępne online na platformie 

Cena: 880 zł netto

        

Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się ze mną!

Karolina Antos

Tel. 12 296 49 31

szkolenia@luqam.com 

 

NAJBLIŻSZE TERMINY:

 

05-06.09 - Kraków    28-29.11 - Gdańsk   28-29.11 - Kraków

 

Sprawdź również pełny HARMONOGRAM SZKOLEŃ

 

Bezpieczeństwo żywności i żywienia - Szkolenie HACCP i ISO 22000

Auditor to zawód, który wiążę się z prestiżem oraz atrakcyjnymi zarobkami. W LUQAM organizujemy szkolenia dotyczące wielu norm ISO, w tym bezpieczeństwa i higieny żywności. Po naszym kursie z zakresu HACCP znajdziesz zatrudnienie jako auditor wewnętrzny HACCP we wszystkich organizacjach mających jakikolwiek związek z żywnością, m.in. w restauracjach, sklepach, hipermarketach, czy zakładach produkcji i przetwórstwa żywności.

Celem szkolenia HACCP jest prezentacja normy PN ISO 22000:2005 oraz przekazanie umiejętności praktycznego wdrażania jej wymagań. Zajęcia podczas kursu HACCP mają charakter warsztatowy, a uczestnicy są zachęcani do rozwiązywania zadań problemowych czy odgrywania scenek. Program szkolenia obejmuje 3 główne zagadnienia: zasady systemu HACCP, programy warunków wstępnych (PRP) oraz zarządzanie systemami bezpieczeństwa i higieny żywności. Prowadzący warsztaty eksperci chętnie dzielą się z uczestnikami swoimi doświadczeniami, a prezentowane treści popierają licznymi przykładami z praktyki zawodowej. Słuchacze od praktycznej strony poznają wszystkie fazy auditu tj. przygotowanie, przeprowadzenie i sporządzenie wniosków poauditowych, zapoznają się także z technikami auditowania i pułapkami, które czyhają na niedoświadczonych kontrolerów. W związku z rosnącą popularnością standardu BRC, którego podstawowe zasady zostały opracowane w Wielkiej Brytanii i obecnie obowiązują w większości hipermarketów systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności, szkolenia BRC można znaleźć wśród naszych usług.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź pełny PROGRAM SZKOLENIA

 

Adresaci szkolenia

Szkolenie HACCP w LUQAM stanowią odpowiedź na potrzeby dyktowane przez rynek. Z nami w krótkim czasie zyskasz niezbędne umiejętności oraz uprawnienia do pracy w zawodzie. Kursy z zakresu bezpieczeństwa i higieny żywności kierujemy przede wszystkim do:

  • kadry zarządzającej średniego i wyższego szczebla,
  • osób odpowiedzialnych za wdrażanie systemu HACCP w przedsiębiorstwie,
  • absolwentów studiów licencjackich i magisterskich o profilu bezpieczeństwo i higiena żywności chcących podnieść swoją konkurencyjność na rynku pracy,
  • wszystkich zainteresowanych tematyką norm ISO i pracą w charakterze auditora wewnętrznego.

Szkolenie Auditor Wewnętrzny HACCP/ISO 22000 może być realizowane w ramach pakietu Food Quality Officer.

ISO 2200 korzyści dla Twojej firmy

Szkolenia auditorskie organizowane przez LUQAM przynoszą korzyści nie tylko pojedynczym pracownikom (poprawa konkurencyjności i ciekawa praca w roli auditora), ale również całej organizacji. Konsumenci kupują dziś nie tyle produkty, co spójną i atrakcyjną opowieść o marce. Fakt, że firma może się pochwalić certyfikatami jakości i bezpieczeństwa podnosi jej wiarygodność w oczach odbiorców. Wzrost zaufania kontrahentów, partnerów handlowych czy klientów detalicznych automatycznie przekłada się na większy zysk. Wdrożenie ISO 2200 wiąże się także z ograniczeniem kosztów złej jakości (koszty złego wyrobu), co również znacząco poprawi wydajność Twojej firmy.

Norma ISO 2200 i dyktowane przez nią zasady bezpieczeństwa i higieny żywności znajdują wyraz również w korzyściach pozaekonomicznych. Do takich można zaliczyć: usprawnienie procesów komunikacyjnych pomiędzy jednostkami łańcucha żywnościowego, zmniejszenie liczby kontroli ze strony państwowych jednostek nadzorujących czy ograniczenie ryzyka związanego z odpowiedzialnością prawną za wyroby. Międzynarodowe certyfikaty jakości i bezpieczeństwa otwierają także przed polskimi produktami nowe rynki zbytu.

Wybrane efekty kształcenia

  • Teoretyczne i praktyczne przygotowanie do prac w zakresie wdrażania systemu HACCP i PRP w firmie.
  • Praktyczna wiedza dotycząca rozwiązań w tworzeniu systemu HACCP.
  • Teoretyczne i praktyczne przygotowanie do prac z zakresu wdrażania, utrzymywania, weryfikowania, a także dokumentowania wdrożonego systemu na podstawie ISO 22000.
  • Umiejętność samodzielnego opracowania dokumentacji systemowej, planowania, wykonywania auditów wewnętrznych oraz przeprowadzania akcji korekcyjnych na podstawie przeprowadzonych kontroli.

 

Auditor Wewnętrzny HACCP/22000 Zapisy

Promocje na szkolenia otwarte

Zamknij

Korzystamy z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.