Kraków: 12 296 49 31
Gdańsk: 58 782 45 33
 

Metoda 5S

Szkolenia 5S

Szkolenia Lean Management

 

Metoda 5S

 

Kategoria: szkolenia otwarte

Czas trwania: 1 dzień (7 godzin) 

Charakter: wykładowo-ćwiczeniowy

Materiały: dostępne online na platformie 

Cena: 880 zł netto

        

Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się ze mną!

Karolina Antos

Tel. 12 296 49 31

szkolenia@luqam.com  

 

NAJBLIŻSZE TERMINY:    

19.08 - Kraków   16.09 - Gdańsk   06.11 - Kraków

 

Sprawdź również pełny HARMONOGRAM SZKOLEŃ

 

Metoda 5S

Odpowiednia organizacja miejsca pracy to kluczowy czynnik decydujący o wydajności przedsiębiorstwa. Opracowana w Japonii metoda 5S to jedno z podstawowych narzędzi niezwykle popularnej koncepcji Lean Manufacturing. Idea wąskiego zarządzania świetnie sprawdza się w praktycznie każdej branży i pozwala unikać marnotrawstwa. Niezależnie od tego, czy zatrudniasz tysiące ludzi, czy też prowadzisz niewielką firmę - 5S to narzędzie dla Ciebie. Metoda 5S to doskonały wstęp do pełnego wdrożenia Lean Manufacturing.

Znajomość metody 5S przekłada się na konkretne korzyści dla Twojej firmy:

  • wzrost wydajności przedsiębiorstwa bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych
  • lepsze gospodarowanie zasobami
  • większe zaangażowanie pracowników
  • redukcja kosztów pracy
  • minimalizacja błędów i wadliwych produktów
  • poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

5S w teorii i w praktyce

Metoda S opiera się na pięciu krokach, które obejmują kolejno: sortowanie, systematykę, sprzątanie, standaryzację i samodyscyplinę. Sortowanie to etap, który pozwala na uporządkowanie, a następnie zbudowanie ergonomicznego stanowiska pracy. Rzeczy zbędne zostają wyrzucone, pozostałe - stanowiące niezbędne wyposażenie - zyskują specjalne oznakowanie. Etap drugi, czyli systematyka, nastawiony jest na utrwalenie nowej organizacji pracy poprzez działanie w zgodzie z zasadą „miejsce dla wszystkiego i wszystko na swoim miejscu”. Wyraźne oznaczenia lokalizacji wszystkich narzędzi sprawiają, że pracownicy nie tracą czasu na ich poszukiwanie, wiedzą też, gdzie należy je odłożyć po zakończeniu pracy.

Właściwe wdrożenie trzeciego kroku polega na ustaleniu osoby odpowiedzialnej za utrzymanie czystości na stanowisku pracy oraz określeniu zakresu jej obowiązków. Wspomniana procedura rodzi w pracownikach poczucie sprawczości w momencie, gdy dostrzegają, że poprzez własne wysiłki mogą kształtować bardziej przyjazne środowisko pracy. Powtarzalności stosowania trzech pierwszych kroków sprzyja standaryzacja. Opracowanie przejrzystych standardów produktów, procesów czy procedur w postaci instrukcji, norm jakości czy zdjęć stanu idealnego gwarantuje, że wypracowane dobre praktyki nie będą mieć charakteru incydentalnego, a wręcz przeciwnie - staną się trzonem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Ostatnim, często pomijanym krokiem metody 5S jest samodyscyplina. Na organizowanym przez nas szkoleniu postaramy się przekonać Cię, że kluczem do odniesienia sukcesu jest pozyskanie zaangażowania pracowników. Siła przyzwyczajeń sprawia, że ludziom trudno jest się przystosować do nowych rozwiązań. Zadaniem osoby odpowiedzialnej za wdrożenie metody 5S jest więc sprawić, by każdy z pracowników dostrzegał płynące z niej osobiste korzyści, np. zmniejszenie wysiłku wkładanego w pracę, większy komfort i bezpieczeństwo pracy. Zaangażowanie pracowników stanowi podstawę dla samodyscypliny, której skuteczność znacznie przewyższa efektywność kontroli ze strony przełożonych. Ostatni etap metody 5S wiążę się także z samodoskonaleniem, które przyjmuje formę zgłaszania propozycji usprawnień.

Tak w teorii wygląda metoda 5S. My pozwolimy Ci przełożyć ją na praktykę. W trakcie szkolenia 5S nauczymy Cię, jak przygotować projekt wdrożenia 5S. Dowiesz się m.in. jak wybrać lidera projektu, opracować standardy czy pokonać pojawiające się trudności i problemy komunikacyjne.

 

5S szkolenie z LUQAM

Znajomość metody 5S daje możliwość ulepszenia już istniejących, a także kreowania nowych standardów pracy. Wybór szkolenia 5S prowadzonego przez LUQAM to pewność, że nauka nie ograniczy się do prezentacji zagadnień teoretycznych. Wiemy, jak ważna jest praktyka i umiejętność wykorzystania wiedzy w realnych sytuacjach zawodowych (i nie tylko). Podczas szkolenia 5S nacisk kładziony jest nie tylko na teoretyczne przedstawienie metody 5S. Szkolenie nie poprzestaje na teoretycznym przedstawieniu metody 5S. Pokazujemy również sposoby szybkiego i efektywnego wdrażania, traktując 5S jako samodzielny projekt. Naszym Klientom oferujemy pełny pakiet materiałów szkoleniowych oraz ćwiczenia pod okiem doświadczonych trenerów i specjalistów od zarządzania.

Dzięki szkoleniu 5S oferowanemu przez LUQAM Twoja firma otworzy się na koncepcję Lean Manufacturing. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą naszych kursów.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź pełny PROGRAM SZKOLENIA

 

 

Metoda 5S Zapisy

Promocje na szkolenia otwarte

 

Zamknij

Korzystamy z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.