JAK ROZWIJAMY FIRMY

EFEKTYWNOŚĆ PRACY

Pomiary efektywności
pracy pracowników

Ocena efektywności pracy umożliwia wykrycie problemów, a zbadanie dysfunkcji pozwala na lepsze wykorzystanie potencjału pracowników oraz poprawę jakości ich pracy.

Zapraszamy do kontaktu!

+48 12 296 49 31

Efektywność pracy to istotny element funkcjonowania przedsiębiorstwa, mający duży wpływ na osiągnięcie przez firmę jej kluczowego celu, jakim jest wypracowanie zysku.

Badanie efektywności pracy może być jednak dosyć kłopotliwą kwestią dla pracodawcy.

Źle zorganizowane może być postrzegane jako próba zbytniej ingerencji w strefę komfortu pracownika.

Dlatego też badanie takie powinno być prowadzone przez zewnętrznych ekspertów, doświadczonych w używaniu sprawdzonych narzędzi badawczych.

Metody analizy pracy i efektywności

Badania migawkowe

Efektywność (wydajność) pracy pracowników jako stosunek czasu przeznaczonego na ich pracę, wynikającego z założeń organizacyjnych, do czasu rzeczywiście zużytego w określonych warunkach może być mierzona z wykorzystaniem badań migawkowych.

Projekt analizy i poprawy efektywności pracy opiera się na metodologii opracowanej przez LUQAM, sprawdzającej się zarówno w pracy biurowej, jak i na hali produkcyjnej.

Uzupełnieniem badań migawkowych może być audit stanowiskowy. Polega on na analizie dokumentów definiujących cel i zakres pracy (np. opisy stanowisk, karty pracy, matryce kompetencji) oraz ich porównaniu z rzeczywistością.

Audit obejmuje też ocenę przepływu informacji, delegowania zadań, odpowiedzialności i uprawnień, co pozwala kompleksowo ocenić efektywność pracowników.

Chronometraż

Celem chronometrażu jest ustalenie optymalnego czasu wykonywania danej czynności w konkretnych warunkach i przez pracowników o określonych kompetencjach. Pomiary mogą dotyczyć zarówno działań wykonywanych cyklicznie, jak i niecyklicznych.

Chronometraż stosuje się przede wszystkim w określaniu normowanego czasu pracy.

Symulator

W projektach przemysłowych, w przypadku konieczności wyliczenia optymalnej liczebności pracowników lub chęci optymalizacji/ konieczności redukcji zatrudnienia sprawdza się użycie symulatora.

Możliwości symulatora pozwalają bardzo dokładnie liczyć wiele wskaźników produkcyjnych i finansowych i na bieżąco pokazują jak dana zmiana może wpłynąć np. na uprzednio wyliczony Techniczny Koszt Wytworzenia, czas cyklu, WIP, produktywność, obciążenie pracą danego pracownika itp.

Fotografia dnia pracy

Fotografia dnia pracy jest wykonywana głównie w celu analizy efektywności pracowników, ale może być także wykorzystania do zbadania kompetencji pracowników oraz efektywności przepływu informacji.

Badania
migawkowe

W ramach badań migawkowych analizowane są trzy kluczowe parametry:

obciążenie zadaniami kluczowymi
obciążenie zadaniami dodatkowymi
obciążenie zadaniami produktywnymi

Badania migawkowe pozwalają odpowiedzieć na pytania:

Uzyskane dane interpretowane są pod kątem statystycznym i optymalizacyjnym, a wnioski pozwalają znacząco poprawić efektywność pracy. Raport opracowany przez auditora zawiera też propozycje zmian w organizacji miejsca pracy.

01

Ile czasu zajmują pracownikom standardowe czynności?

02

Czy pracownicy zajmują się czynnościami przypisanymi do ich stanowiska pracy?

03

Czy w pracy występują nieplanowane przerwy?

04

Czy pracownicy zajmują się jedynie zadaniami związanymi z pracą zawodową?

05

Co wpływa na odrywanie pracowników od najważniejszych zadań?

Przykładowa symulacja
obciążenia pracą

Symulator oparty na zaawansowanych algorytmach umożliwia obliczenia, które byłyby trudne lub niemożliwe do wykonania ręcznie. Raz stworzona symulacja może być ponownie wykorzystywana do kolejnych testów, gdy zajdzie taka potrzeba.

Dzięki temu symulacja wskazuje optymalne rozwiązania, co w połączeniu z doświadczeniem konsultantów i architektów symulacji umożliwia podejmowanie decyzji opartych na danych i faktach, wspieranych wiedzą ekspertów realizujących projekty oszczędnościowe.

formularz kontaktowy

Skontaktuj się
z nami!

Janusz Dziedzic

    Przeciągnij plik tutaj

    newsletter

    Dołącz do naszego newslettera