Zakres realizacji
LUQAM realizuje projekty tworzenia layoutu:
• „od zera” dla nowej / rozbudowywanej hali produkcyjnej
• przy przenoszeniu produkcji do nowej lokalizacji
• przy optymalizacji realizowanej w obecnej lokalizacji

Schemat projektowania
Ustawienie maszyn na hali produkcyjnej, które często nazywane jest layoutem, to w projektach LUQAM wynik wzięcia pod uwagę 2 kluczowych obszarów, tj. przepływu materiałów i informacji oraz wizji zarządzania produkcją. Udany projekt zakładu produkcyjnego musi bazować na danych, które należy wziąć pod uwagę projektując optymalny layout.

Skontaktujemy się z Tobą
Symulacje layoutu
w środowisku 3D
Oprócz klasycznych projektów tworzenia layoutów realizujemy także projekty symulacji layoutu w środowisku symulatora 3D. Modelowanie pozwala na dokładne (matematyczne i wizualne) odwzorowanie layoutu hali, efektem czego będzie stworzony model, na którym będzie można testować scenariusze i hipotezy optymalizacyjne. Model służy temu, by jeszcze przed rozpoczęciem produkcji stworzyć layout, który nie będzie wymagał poprawek związanych z nieuwzględnionymi parametrami, czy błędami. Dzięki niemu definiujemy anomalie i wąskie gardła, które mogłyby stać się problemem w przyszłości. Następnie możemy przystąpić dyo budowania sytuacji przyszłej, wiedząc jak na cały nasz system produkcyjny wpłyną na przykład na:
• mniejsze modyfikacje, takie jak np. dokupienie wózka widłowego, rezygnacja z jednego magazyniera dowożącego półprodukty kosztem dowożenia ich przez operatorów, dokupienie maszyny, przestawienie maszyny, zmniejszenie supermarketu, zmiana lokalizacji pól odkładczych
• duże modyfikacje, takie jak np. optymalny układ planu produkcyjnego, zastąpienie obecnego systemu produkcji systemem one-piece-flow, redukcja liczby operatorów, całkowita przebudowa systemu logistyki wewnętrznej czy duża przebudowa lokalizacji maszyn i urządzeń.
Dzięki symulacji można przetestować wiele alternatywnych scenariuszy i rozwiązań, bez ingerencji w rzeczywisty system. Dzięki takim alternatywnym scenariuszom możliwe jest uzyskanie setek potencjalnych rozwiązań, z których wybieramy optymalne rozwiązanie danego problemu decyzyjnego w bardzo krótkim czasie.
Jeśli zaś zdecydujemy się na wierne odwzorowanie wyglądu maszyn i produktów, layout 3D może to służyć jako świetny materiał prezentacyjny dla klientów.
Należy pamiętać, że w tego typu projektach jeszcze ważniejsze od profesjonalnego software’u jest doświadczenie oraz wiedza operacyjna i optymalizacyjna ekspertów realizujących projekt. Połączenie możliwości symulatora oraz podejścia związanego ze szczupłym wytwarzaniem, a więc połączenie modelu matematycznego z najlepszymi praktykami zarządzania produkcją jest kluczem do stworzenia layoutu, który stanie się wizytówką firmy.
Projektowanie layoutu
i optymalizacja przepływu
w środowisku symulatora
Profesjonalny layout
fabryki pozwala firmie:
• Świadomie wybrać najlepsze rozwiązanie projektowe
• Uzyskać czytelny i przystępny projekt fabryki
• Kalkulować oszczędności na etapie projektowania layoutu
• Redukować koszty poprzez eliminacje błędów już w fazie projektowania
• Stworzyć fundament pod standardy Lean Manufacturing