Back to post archive

Jedzenie i picie na stanowisku pracy

Jedzenie i picie na stanowisku pracy to skomplikowany temat - dowiedz się, co na ten temat mówi prawo i poznaj dobre praktyki w tym obszarze.

Ostatnia aktualizacja:

Czy jedzenie i picie na stanowisku pracy jest dozwolone?

Temat dotyczący przyzwolenia na jedzenie i picie na stanowisku pracy jest kontrowersyjny. Pracodawcom często trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego jedni pracownicy mogą pić kawę w trakcie pracy, a inni nie?”. W tym artykule przedstawimy kilka faktów, które pozwolą odpowiedzieć na to i inne pytanie związane ze spożywaniem posiłków i piciem napojów w miejscu pracy.

Dlaczego ten temat przysparza wielu problemów?

Istnieje kilka powodów kontrowersji związanych ze spożywaniem przez osoby zajmujące stanowiska produkcyjne posiłków w miejscu pracy.
Po pierwsze spożywany posiłek na stanowisku pracy może zostać zanieczyszczony przez różnego rodzaju substancje znajdujące się w jego najbliższym otoczeniu. Wszystko oczywiście uzależnione jest od specyfiki produkcji, ale mogą to być różnego rodzaju substancje chemiczne czy też odpady powstające w trakcie obróbki technologicznej. W tym przypadku jest to bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia pracowników, którzy dane stanowisko obsługują.
Spożywając posiłki na stanowisku pracy można narazić na uszkodzenia sprzęt, który jest wyposażeniem obszaru. Uszkodzenia wyposażenia może mieć również związek z bezpieczeństwem pracowników (np. zwarcie instalacji elektrycznej może spowodować porażenie prądem pracownika).
Spożywanie posiłków w miejscu pracy może mieć negatywny wpływ na produkowany komponent (uszkodzenia, zabrudzenia).
Ostatnia kwestia to względy estetyczne. Pracownik spożywający posiłek na stanowisku pracy może wzbudzać wiele kontrowersji w oczach klientów odwiedzających przedsiębiorstwo czy też osób zarządzających daną firmą.

Jedzenie na stanowisku pracy a prawo

Przepisy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy nie odnoszą się bezpośrednio do spożywania posiłków przez pracowników w miejscu pracy. Pracodawca może zezwolić na posiłki w miejscu pracy. Jest jednak wiele innych uwarunkowań, które należy wziąć pod uwagę. Jest możliwość przyzwolenia na spożywanie tzw. „posiłków lekkich” (np. kanapki, paluszki). Uwarunkowuje to Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.). Jednak owo rozporządzenie nakłada obowiązek na pracodawcę zatrudniającego powyżej 20 osób na zmianie produkcyjnej, stworzenia odseparowanego miejsca do spożywania posiłków – jadalni. Należy jednak zaznaczyć, że istotne jest po prostu zdroworozsądkowe podejście do tematu. Trudno sobie wyobrazić spożywanie posiłków w miejscu pracy, które generuje brud, zanieczyszczenia i stwarza możliwości potencjalnych zagrożeń dla zdrowia pracownika.

Picie na stanowisku pracy

Kwestia spożywania napoi na stanowisku pracy wygląda zupełnie odmiennie. Picie (oczywiście nie ma mowy o spożywaniu napoi alkoholowych) jest dopuszczalne pod kilkoma warunkami. Po pierwsze pojemnik, kubek z napojem powinien być szczelnie zamknięty (nakrętką czy korkiem). Miejsce, gdzie odkładany jest kubek musi być bezwzględnie opisane. I ostatni warunek – wyznaczone miejsce na kubek powinno być specjalnie do tego przeznaczone.

Jedzenie i picie na stanowisku pracy w pomieszczeniach biurowych

W każdym przypadku należy kierować się przede wszystkim względami bezpieczeństwa pracowników oraz możliwością uszkodzenia użytkowanego wyposażenia (drukarki, komputery). Odmienną kwestią jest również solidarność z pozostałą częścią zatrudnionych pracowników. Skoro na stanowiskach produkcyjnych obowiązuje zakaz spożywania posiłków, to dlaczego te przywileje są dostępne dla pracowników biurowych/administracyjnych? Przykład powinien przecież „płynąć z góry”.

Jeśli szukasz wsparcia we wdrażaniu i doskonaleniu systemu 5S w swojej organizacji koniecznej poznaj Ligę Mistrzów 5S! To program stworzony dla firm, które stawiają na wzrost efektywności procesów dzięki dobrej organizacji pracy wszystkich stanowisk.

Podobne artykuły

Nowoczesne technologie

Jak wykorzystać AI w procesie kontroli jakości?

Dowiedz się, jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje kontrolę jakości. Odkryj korzyści AI w procesach produkcyjnych!

Nowoczesne technologie

RTLS w produkcji – większa efektywność, mniejsze koszty

Dowiedz się, jak technologia RTLS rewolucjonizuje zarządzanie w zakładach produkcyjnych. Sprawdź artykuł!

Podcast - transkrypcje

Cyfrowa rewolucja w strukturze organizacyjnej vs. wersja tradycyjna - co wybrać? - cz.2

Odkryj, jak cyfrowa struktura organizacyjna wspiera firmy w dobie Przemysłu 4.0. Poznaj zalety cyfryzacji i dowiedz się, dlaczego warto inwestować w nowoczesne rozwiązania.

Podcast - transkrypcje

Cyfrowa rewolucja w strukturze organizacyjnej vs. wersja tradycyjna - co wybrać? - cz.1

Dowiedz się, dlaczego struktura organizacyjna jest fundamentem efektywnego zarządzania firmą. Poznaj jej znaczenie w realizacji strategii i budowie silnej organizacji.

Podcast - transkrypcje

Kartka i ołówek, tablet, a może Cyfrowy Bliźniak – dlaczego warto i jak modelować procesy? - cz. 2

Cyfrowy Bliźniak w praktyce - przeczytaj jak symulacje 3D zmieniają produkcję w dzisiejszych przedsiębiorstwach!

Dołącz do naszego newslettera

Uzyskaj dostęp do zniżek, ofert, nowości i profesjonalnych porad od naszych Ekspertów!