audyt i optymalizacja

Analiza technicznego kosztu wytworzenia

Zarządzasz firmą produkcyjną i chcesz zoptymalizować koszty w różnych obszarach funkcjonowania Twojego przedsiębiorstwa? Dobrze trafiłeś!

Zespół specjalistów Luqam pomoże Ci zoptymalizować koszty w przedsiębiorstwie. Analiza technicznego kosztu wytworzenia (TKW) to narzędzie, które przynosi wymierne korzyści w obszarze obniżenia kosztów produkcji. Dzięki szczegółowej weryfikacji kosztów związanych z produkcją oraz narzędziom wspierającym (mapowanie strumienia wartości) jesteśmy w stanie zidentyfikować elementy procesu produkcyjnego i czynniki wpływające na całkowity koszt wytworzenia produktu. Szeroko pojęta analiza TKW pozwala zidentyfikować kluczowe obszary, które obniżą koszty produkcyjne.

Zdjęcie osoby kontaktowej

Zainteresowany? Zapytaj o szczegóły

Wsparcie Ekspertów

Eksperci Luqam posiadają bogate doświadczenie w zakresie analizy kosztów produkcji. Dodatkowo dostęp do zaawansowanych metod i narzędzi, pozwalających na szczegółową analizę procesu sprawia, że współpraca z Luqam po prostu się opłaca!

Korzyści ekonomiczne

Analiza TKW we współpracy z Luqam przynosi wymierne korzyści ekonomiczne związane z obniżeniem kosztów produkcji. W ramach analizy Eksperci Luqam wykonują pomiary, wykorzystują odpowiednie narzędzia (takie jak np. mapowanie strumienia wartości) oraz analizują procesy wchodzące w skład struktury TKW. Szczególne weryfikowana zostaje część wytwórcza. Przenalizowane zostają koszty zużycia materiałów i energii, koszty płac, koszty bezpośrednie związane z produkcją (np. obróbka obca, narzędzia i przyrządy) oraz koszty pośrednie produkcji.

Analiza strumienia wartości

Dla części produkcyjnej Eksperci przeprowadzają analizę strumienia wartości w ujęciu kosztowym. Zwracają uwagę na rzeczywiste czasy trwania operacji w stosunku do zakładanych, część logistyczną i magazynową procesu, operacje przetwarzania i kontroli jakości, elementy wspierające i zarządzające procesem produkcyjnym, takie jak planowanie, rozliczanie itp. Jesteśmy w stanie zobaczyć strumień wartości, ale podpisany już nie tylko czasami trwania operacji, ilościami materiału, ale przede wszystkim ilością pieniędzy, które nam uciekają przy okazji każdej operacji i działania w obszarze wytwórczym.

Mapa stanu obecnego i przyszłego

Idąc dalej, podobnie jak dla VSM, tworzymy mapę stanu obecnego TKW i mapę po wprowadzeniu potencjalnych oszczędności. Parametrem kluczowym staje się nasz wpływ na zmniejszenie TKW i wyliczony zysk dla organizacji. Elementem końcowym programu jest przygotowanie planu propozycji zmian i ulepszeń generujących oszczędności w TKW z rekomendacjami oraz propozycją przebiegu projektu optymalizacyjnego.

Zdjęcie osoby kontaktowej

Umów się na rozmowę i poznaj szczegóły projektu

Projekt optymalizacyjny

Analiza TKW jest bardzo dobrą propozycją dla firm, które chcą zobaczyć swój proces tu i teraz nie tylko patrząc na podstawowe wskaźniki wydajności, terminowości, czy jakości ale przede wszystkim na ujęcie kosztowe. Mocną stroną oferty Luqam jest plan kosztowy TKW na przyszłość i optymalizacja kosztowa, z wyliczeniem ile pieniędzy zyskujemy dla danego asortymentu, a także gotowa propozycja projektu optymalizacyjnego do uruchomienia.

Wykorzystanie środowiska symulacyjnego podczas analizy TKW

W analizach TKW Luqam często używa środowiska symulacyjnego. Po stworzeniu modelu linii produkcyjnej, całego zakładu, czy nawet jednego gniazda produkcyjnego możliwe jest dokładne opomiarowanie wszystkich maszyn i operatorów. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne przeprowadzenie analizy technicznego kosztu wytworzenia.

Analiza TKW z Luqam pozwala na uwzględnienie kosztów materiałów podstawowych oraz pomocniczych, koniecznych do wytworzenia sztuki danego wyrobu. Następnie możliwe jest dodanie płac operatorów oraz premii warunkowych. W kolejnym etapie uwzględniane są koszty poszczególnych mediów, takich jak prąd, woda czy sprężone powietrze.

Wyliczenie technicznego kosztu wytworzenia w środowisku symulacyjnym pozwala na dodanie kosztów przeglądów okresowych TPM, takich jak koszty pracy dodatkowych osób, koszty narzędziowe czy dodatkowe środki. Program do symulacji uwzględnia również koszty związane z awaryjnością, produkcją braków oraz koszty przezbrojenia.

Po wykonaniu symulacji program ukazuje nam całą strukturę kosztu, uwzględniając w nich różne typy kosztów z danych wejściowych, np. koszty ogólnozakładowe, wydziałowe czy amortyzację. Dzięki temu wiemy co generuje jaki koszt oraz jak wpływa on na TKW. Pozwala to również na sprawdzenie jak zmiana danego kosztu wpłynie na techniczny koszt wytworzenia.

Możliwa jest np. symulacja TKW w odniesieniu do tego, w jaki sposób na TKW wpływa to ilu operatorów pracuje na linii, ile wykorzystywanych jest maszyn, ilu logistyków czy magazynierów pracuje na danej zmianie, ile razy dokonujemy kontroli jakości, z jaką szybkością odbywają się operacje logistyki wewnętrznej, czy to w jakiej sekwencji produkcyjnej planujemy produkcję. Możemy także zasymulować dodatkowe koszty powiązane z produkcją np. koszt postoju i przezbrojenia maszyn i policzyć w jaki sposób wpływa to TKW wyrobu. Program daje nam możliwość testowania różnych scenariuszy i pozwala znaleźć ten optymalny, w którym koszt wytworzenia jest najniższy.

 

    Skontaktuj się z nami:








    Luqam Sp. z o.o. Sp.k.
    ul. Kamieńskiego 47, 30-644 Kraków
    KRS 0000442347 NIP 6793087067 REGON 122736324
    Prezes Zarządu LUQAM Sp. z o.o. Łukasz Ekiert
    Kapitał własny 250 000 PLN