Back to post archive

Czym są kluczowe wskaźniki efektywności?

Dowiedz się jaki wpływ mają kluczowe wskaźniki efektywności na strategiczne cele Twojej firmy i jak wybrać wskaźniki KPI, aby spełniły one swoją rolę.

Ostatnia aktualizacja:

Kluczowe wskaźniki efektywności – wpływ na strategiczne cele firmy

Każde przedsiębiorstwo, które chce osiągnąć sukces i wypracować pozycję lidera na rynku, powinno skutecznie realizować zarówno wizję firmy, jak i określone przez nią cele. Aby jednak możliwe było rzeczywiste zmierzenie ich wydajności i efektywności, wskazane jest jednoczesne zastosowanie tzw. kluczowych wskaźników efektywności (ang. Key Performance Indicators, KPI).

Efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem dzięki KPI

Co do zasady kluczowe wskaźniki efektywności stanowią niezwykle ważny element zarządzania przedsiębiorstwem. KPI pozwalają na kontrolowanie bieżącej sytuacji organizacji oraz ocenę i pomiar jej wyników. Kluczowe wskaźniki efektywności mają także na celu ułatwienie podejmowania strategicznych decyzji w najważniejszych obszarach funkcjonowania organizacji. Nie tylko wspierają one procesy mające na celu ciągłe doskonalenie przedsiębiorstwa, ale również pozwalają na jak najefektywniejsze wykorzystywanie posiadanych przez daną firmę zasobów.

Wybór wskaźników

Jednym z najważniejszych aspektów KPI jest wybór odpowiednich wskaźników, które w przyszłości będą ułatwiały podejmowanie trafnych i skutecznych decyzji. Aby jednak wskaźniki te dobrze spełniały swoje zadanie, powinny być one wyselekcjonowane już na początkowym etapie definiowania kluczowych celów strategicznych danego przedsiębiorstwa. W swoich założeniach powinny być one również dostosowane do specyfiki firmy. KPI powinny dotyczyć przede wszystkim tych zagadnień, które będą stanowiły rzeczywistą odpowiedź na najważniejsze potrzeby organizacji.

Chcąc stworzyć skuteczne narzędzie do kontrolowania i zarządzania wynikami wskazane jest także, aby liczba kluczowych wskaźników efektywności nie przekraczała 20. Wśród wskaźników, które mogą pełnić rolę KPI można wymienić kilka kategorii. Przykładowo będą to wskaźniki dotyczące: jakości produktów lub usług, finansów, zarządzania zasobami ludzkimi, bezpieczeństwa pracy (BHP), zarządzania operacyjnego, łańcucha dostaw, marketingu oraz obsługi klienta.

Kluczowe wskaźniki efektywności – korzyści dla organizacji

Kluczowe wskaźniki efektywności umożliwiają nie tylko rozstrzygnięcie tego, czy postawione wcześniej cele są prawidłowo realizowane, ale również czy nic nie zagraża ich spełnieniu. Ważną zaletą KPI jest w tym przypadku fakt, iż przedsiębiorstwo może na czas zidentyfikować konkretny problem. Następnie znajdując odpowiednie rozwiązanie tego problemu skutecznie mu zapobiec lub przeciwdziałać. KPI pozwalają także na stwierdzenie tego, na jakim etapie realizacji znajdują się konkretne cele. Stanowią one informacje dla kierownictwa czy przedsiębiorstwo rozwija się w odpowiednim kierunku.

Wyznaczenie kluczowych wskaźników efektywności może pomóc firmie w osiąganiu zarówno celów operacyjnych, jak i strategicznych. Dzięki nim możliwe jest planowanie oraz nadawanie priorytetów konkretnym działaniom. KPI ułatwiają także szybkie podejmowanie decyzji oraz reagowanie w razie pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości. Ich zaletą jest również fakt, iż bardzo dobrze wpływają one na kulturę organizacyjną firmy. Ich stosowanie sprawia bowiem, że pracownicy dokładnie znają swoje obowiązki oraz metodę pomiaru wykonywanej pracy. To z kolei, w dużej mierze może się przyczynić do polepszenia wydajności nie tylko procesów, ale również pracowników.

KPI (Kluczowe wskaźniki efektywności) to jeden z kluczowych elementów efektywnego zarządzania jakością

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kluczowych wskaźników efektywności? Zapisz się na szkolenie „KPI – wyznaczanie i monitorowanie”!
Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem pt. „Wspomaganie podejmowania decyzji przy użyciu KPI”.

Podobne artykuły

Nowoczesne technologie

Jak wykorzystać AI w procesie kontroli jakości?

Dowiedz się, jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje kontrolę jakości. Odkryj korzyści AI w procesach produkcyjnych!

Nowoczesne technologie

RTLS w produkcji – większa efektywność, mniejsze koszty

Dowiedz się, jak technologia RTLS rewolucjonizuje zarządzanie w zakładach produkcyjnych. Sprawdź artykuł!

Podcast - transkrypcje

Cyfrowa rewolucja w strukturze organizacyjnej vs. wersja tradycyjna - co wybrać? - cz.2

Odkryj, jak cyfrowa struktura organizacyjna wspiera firmy w dobie Przemysłu 4.0. Poznaj zalety cyfryzacji i dowiedz się, dlaczego warto inwestować w nowoczesne rozwiązania.

Podcast - transkrypcje

Cyfrowa rewolucja w strukturze organizacyjnej vs. wersja tradycyjna - co wybrać? - cz.1

Dowiedz się, dlaczego struktura organizacyjna jest fundamentem efektywnego zarządzania firmą. Poznaj jej znaczenie w realizacji strategii i budowie silnej organizacji.

Podcast - transkrypcje

Kartka i ołówek, tablet, a może Cyfrowy Bliźniak – dlaczego warto i jak modelować procesy? - cz. 2

Cyfrowy Bliźniak w praktyce - przeczytaj jak symulacje 3D zmieniają produkcję w dzisiejszych przedsiębiorstwach!

Dołącz do naszego newslettera

Uzyskaj dostęp do zniżek, ofert, nowości i profesjonalnych porad od naszych Ekspertów!