Back to post archive

Wykładowca na uczelniach wyższych - specyfika

Wykładowca na studiach podyplomowych powinien odznaczać się kilkoma ważnymi cechami, które będą decydujące dla efektywności procesu nauczania dla studentów.

Ostatnia aktualizacja:

Wykładowca na studiach podyplomowych z zakresu zarządzania produkcją, optymalizacji procesów i zarządzania jakością

Doceniamy inżynierów utrzymania ruchu, którzy zawsze mają przy sobie klucz francuski i czasami pachną smarem. Doceniamy również młodych inżynierów, którzy jako nieliczni po studiach kształtują segment PKB nazywany ogólnie „produkcją”, nie boją się suwmiarki i tabel przestawnych w Excelu. Ta pozytywna „specyficzność” przechodzi jednak czasami w pewnego rodzaju obojętność, czy wręcz wrogość wobec osób prowadzących szkolenia czy wykłady. Przyczyny można dopatrywać w tym, że  absolwenci studiów inżynierskich na własnej skórze, często od pierwszego dnia pracy przekonują się, że znajomość koncepcji Taylora i Fayola oraz znajomość wyprowadzenia wzoru na policzenie, w którym miejscu spotkają się dwa pociągi może być interesująca, ale niekoniecznie potrzebna w momencie, gdy zatrzymuje się linia produkcyjna, a klient z zagranicy dzwoni z kolejną reklamacją.

Stąd też człowiek w nienagannie wyprasowanej białej koszuli, przemykający z teczką na szkolenie wśród pracujących spawaczy, nie zawsze przyjmowany przez uczestników szkolenia z entuzjazmem. W takiej sytuacji nie pomoże habilitacja, czy MBA na kanadyjskiej uczelni. Nie pomoże doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu efektywnej sprzedaży, ani staż studencki na stanowisku auditora wewnętrznego ISO 9001. Nie przyda się również przeczytanie 17 książek z zakresu Lean, czy przybicie piątki panu Mikelowi Harremu czy Maasakiemu Imai na spotkaniu sponsorowanym.

Trzy cechy dobrego wykładowcy na studiach podyplomowych

Aby któreś z dodatkowych doświadczeń mogło pomóc, wykładowca na studiach podyplomowych musi spełniać trzy kluczowe warunki.

  1. Po pierwsze musi posiadać duże doświadczenie praktyczne w zakresie danego tematu,
  2. Musi także dysponować rozwiniętymi kompetencjami trenerskimi
  3. Musi mówić językiem, którym na co dzień posługują się szkolone osoby.

 

Reasumując, największą wartość osobom pracującym na stanowiskach operacyjnych przyniosą zajęcia prowadzone przez trenerów „wychowanych na produkcji” z długoletnim stażem i dużym bagażem doświadczeń.

Wykładowców, z pasją i z doświadczeniem „w produkcji” możesz spotkań na studia podyplomowych LUQAM! Sprawdź naszą ofertę studiów!

Podobne artykuły

Nowoczesne technologie

Jak wykorzystać AI w procesie kontroli jakości?

Dowiedz się, jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje kontrolę jakości. Odkryj korzyści AI w procesach produkcyjnych!

Nowoczesne technologie

RTLS w produkcji – większa efektywność, mniejsze koszty

Dowiedz się, jak technologia RTLS rewolucjonizuje zarządzanie w zakładach produkcyjnych. Sprawdź artykuł!

Podcast - transkrypcje

Cyfrowa rewolucja w strukturze organizacyjnej vs. wersja tradycyjna - co wybrać? - cz.2

Odkryj, jak cyfrowa struktura organizacyjna wspiera firmy w dobie Przemysłu 4.0. Poznaj zalety cyfryzacji i dowiedz się, dlaczego warto inwestować w nowoczesne rozwiązania.

Podcast - transkrypcje

Cyfrowa rewolucja w strukturze organizacyjnej vs. wersja tradycyjna - co wybrać? - cz.1

Dowiedz się, dlaczego struktura organizacyjna jest fundamentem efektywnego zarządzania firmą. Poznaj jej znaczenie w realizacji strategii i budowie silnej organizacji.

Podcast - transkrypcje

Kartka i ołówek, tablet, a może Cyfrowy Bliźniak – dlaczego warto i jak modelować procesy? - cz. 2

Cyfrowy Bliźniak w praktyce - przeczytaj jak symulacje 3D zmieniają produkcję w dzisiejszych przedsiębiorstwach!

Dołącz do naszego newslettera

Uzyskaj dostęp do zniżek, ofert, nowości i profesjonalnych porad od naszych Ekspertów!