10 minut czytania

System Produkcyjny Toyoty zyskał ogromną popularność na całym świecie. Sprawdź skąd pochodzi i jakie były początki jego rozwoju.

Podziel się tym artykułem na

Toyota Production System (TPS)

System Produkcyjny Toyoty a Lean Management

Ideą Lean Manufacturing jest dążenie do ograniczenia marnotrawstwa. System Lean ma prowadzić do uzyskania produktu wysokiej jakości, realizowania dostaw na czas, redukcji zapasów w magazynie oraz racjonalnego wykorzystania zasobów. Istotą systemu jest organizacja produkcji i logistyki oraz dbanie o dobre relacje z klientami i dostawcami.

Pojęcie systemu Lean Manufacturing stało się popularne dzięki wydanej w 1990 roku książce ?The Machine That Changed The World? (?Maszyna, która zmieniła świat?), której autorami byli James P. Womack, Daniel T. Jones oraz Daniel Roos. Idea Lean Manufacturing wykształciła się jednak wcześniej i jest związana z Toyota Production System, w skrócie TPS, czyli System Produkcyjny Toyoty.

Historia Systemu Produkcyjnego Toyoty

Początki TPS sięgają jeszcze początku XX wieku. Za tworzenie i doskonalenie systemu produkcji Toyoty odpowiedzialni są Sakichi Toyoda, jego syn Kiichiro Toyoda, razem z inżynierem produkcyjnym Taiichi Ohno. Sakichi Toyoda był twórcą krosien z napędem silnikowym. Na początku działalności Toyota Group zajmowała się branżą tekstylną. W 1902 roku Toyoda wprowadził do swoich maszyn usprawnienie, dzięki któremu w przypadku zerwania nitki, urządzenie automatycznie przerywało pracę. W późniejszych latach na gruncie tego usprawnienia powstał jeden z dwóch filarów systemu produkcji Toyoty, czyli Jidoka. Pojęcie oznacza wprowadzenie jakości w produkcję oraz automatyzację, dzięki której możliwe jest unikanie błędów. W ten sposób Sakichi Toyoda zredukował liczbę błędów człowieka oraz poprawił wydajność produkcji.

W 1929 roku Kiichiro Toyoda wyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby lepiej poznać zachodnie metody produkcji. Szczególnie duże wrażenie zrobiły na nim osiągnięcia Henry?ego Forda. Po powrocie do Japonii przedsiębiorca podjął decyzję o zmianie profilu Toyota Group z branży tekstylnej na motoryzacyjną. Ważną rolę w rozwijającym się systemie produkcji Toyoty odegrała idea Just in Time, czyli ?dokładnie na czas?. Dzięki tej metodzie możliwe było maksymalizowanie jakości i wydajności, przy jednoczesnej redukcji kosztów oraz marnotrawstwa. Niezwykle istotne było unikanie strat w procesach produkcyjnych. Przykładowo były to  nadprodukcja, zbędny transport i ruchy, nadmierny stan zapasów, defekty lub niedostateczne wykorzystanie kreatywności pracowników. Więcej o stratach możesz przeczytać tutaj.

Duży wpływ na koncepcję produkcji Toyoty miał w późniejszym czasie Taiichi Ohno. Dla Ohno inspiracją były amerykańskie sklepy samoobsługowe. W ten sposób zrodziła się idea produkcji Pull (czyli systemu ciągnięcia). Idea ta w dużym skrócie polega na optymalizacji procesów produkcyjnych w taki sposób, aby nie pojawiły się żadne przestoje spowodowane deficytami środków lub jakiekolwiek marnotrawstwo, którego przyczyną jest nadmiar zapasów czy wyprodukowanych towarów.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym systemie? Sprawdź ofertę szkoleń Luqam lub weź udział w projekcie transformacji organizacyjnej inspirowanym Systemem Produkcyjnym Toyoty!

Podziel się tym artykułem na
Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

| 06.08.2022

| 31.05.2022

| 08.06.2022

    Skontaktuj się z nami:








    Luqam Sp. z o.o. Sp.k.
    ul. Kamieńskiego 47, 30-644 Kraków
    KRS 0000442347 NIP 6793087067 REGON 122736324
    Prezes Zarządu LUQAM Sp. z o.o. Łukasz Ekiert
    Kapitał własny 250 000 PLN