8 minut czytania

Dowiedz się więcej o metodzie Just in Time.

Podziel się tym artykułem na

JUST IN TIME – najważniejsze informacje

Co to jest metoda Just In Time?

Metoda Just In Time to strategia zarządzania produkcją oraz logistyką, która została opracowana w Japonii przez Taiichi Ohno. Taiichi Ohno to inżynier i menedżer, twórca TPS (Toyota Production System) i prekursor koncepcji Lean Management.

Wyrażenie „Just In Time przetłumaczone na język polski wyrażenie oznacza „dokładnie na czas”.
Jak łatwo się domyślić metodę Just In Time, w skrócie JIT, po raz pierwszy zastosowano w koncernie Toyota. Japońska firma wdrażała to rozwiązanie od lat 50 XX wieku do 1962 roku. W roku 1962 rozwiązanie to zaczęło funkcjonować we wszystkich oddziałach Toyoty.

Na czym polega metoda Just In Time?

Metoda Just In Time to strategia zarządzania zapasami – osiągnięciu zysku sprzyja zmniejszenie poziomu zapasów. Pozwala to na redukcję kosztów podczas całego procesu produkcyjno-magazynowego. Potrzebne zasoby nie są składowane, ale dostarczane w momencie, gdy są potrzebne. Efektem właściwego zastosowania metody jest zysk, ale także poprawa jakości procesów firmy oraz jej wydajności. Podczas wdrożenia JIT rozwiązuje się problem związany ze zwiększonym zapotrzebowaniem, które przekracza oczekiwany poziom.

Rola dostawców

Jednym z aspektów metody Just In Time jest dbanie o partnerskie relacje z dostawcami. Jak to rozumieć? Toyota zrealizowała to założenie między innymi przez zamawiane małych, ale częstych partii dostaw, zachęcanie dostawców do otwierania magazynów w pobliżu jej kompleksów produkcyjnych, pomoc w rozwoju oraz budowanie relacji opartych na zaufaniu i obopólnych korzyściach.

Wdrożenie Just In Time

Wdrożenie metody Just In Time powinno być połączone z wprowadzeniem określonych zasad. Kluczowe znaczenie ma zapewnienie wysokiej jakości dostaw oraz gromadzenie minimalnych zapasów. Związana jest z tym konieczność składania częstych zamówień, ale również krótki okres ich realizacji. Należy zadbać o dobrą organizację, odpowiednio wykwalifikowany personel oraz niezawodność dostaw.

Skracanie odległości w Just In Time

Kolejne kwestie niezwykle ważne w metodzie Just In Time to skracanie odległości pomiędzy poszczególnymi ogniwami procesu, zlokalizowanie dostawców w pobliżu firmy oraz skupienie się na małych gniazdach produkcyjnych.

Inne ważne czynniki

Pozostałe czynniki istotne dla JIT to poszukiwanie najbardziej efektywnych narzędzi, wdrożenie standardów oraz minimalizacja czasu poświęcanego na przezbrajanie maszyn. Eksperci zwracają też uwagę, że całkowite wykorzystanie potencjału strategii Just In Time jest możliwe tylko w połączeniu z metodami pomocniczymi, takimi jak na przykład metoda 5S, o której możesz dowiedzieć się więcej w tym artykule.

Weź udział w szkoleniu Luqam i dowiedź się więcej o metodzie Just In Time.

Podziel się tym artykułem na
Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

| 07.06.2022

| 08.06.2022

| 27.04.2022

    Skontaktuj się z nami:








    Luqam Sp. z o.o. Sp.k.
    ul. Kamieńskiego 47, 30-644 Kraków
    KRS 0000442347 NIP 6793087067 REGON 122736324
    Prezes Zarządu LUQAM Sp. z o.o. Łukasz Ekiert
    Kapitał własny 250 000 PLN