10 minut czytania

Polityka jakości odgrywa bardzo ważną rolę w przedsiębiorstwie, wiele firm decyduje się na jej opracowanie. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się dlaczego!

Podziel się tym artykułem na

Co to jest polityka jakości?

Polityka jakości przedsiębiorstwa

Przedsiębiorca, któremu zależy na sprawnym funkcjonowaniu swojej firmy, powinien zadbać o to, aby opracować dla niej politykę jakości. To niezwykle wartościowy dokument, będący niejako wyznacznikiem stosowania w firmie systemu zarządzania jakością. Warto pamiętać, że im precyzyjniej zostanie określona, tym jej realizacja w codziennej pracy będzie prostsza.

Czym jest polityka jakości?

Według normy ISO 9001 polityka jakości to nic innego jak ogół zamierzeń, a także kierunków rozwoju organizacji, które dotyczą jakości i są formalnie wyrażane przez osoby zajmujące najwyższe stanowiska w firmie. Polityka jakości zawsze przyjmowana jest w postaci oficjalnego dokumentu przez osoby piastujące w danej firmie stanowiska najwyższe w hierarchii. Polityka jakości powinna odnosić się do nieustannego zaangażowania kierownictwa w sprawy związane ze wdrażaniem systemu jakości. Mówiąc o polityce jakości, nie można nie wspomnieć o tym, że kształtuje ona kierunki, w jakich rozwijać ma się firma w przyszłości.

Jakie funkcje pełni polityka jakości?

Polityka jakości spełnia szereg istotnych zadań. Przede wszystkim identyfikuje firmę, określając jej strategię dotyczącą tego wszystkiego, co zawrzeć można pod pojęciem jakości. Dzięki polityce jakości kierownictwo jest cały czas zaangażowane w sprawy dotyczące osiągania celów związanych z jakością pracy. Dzięki niej jasno wskazany jest kierunek dotyczący zarządzania jakością. To doskonały drogowskaz, idealnie sprawdzający się podczas podejmowania najważniejszych decyzji. Coraz częściej mówi się również o roli, jaką polityka jakości pełni także w kampaniach wizerunkowych firm. Bez wątpienia polityka jakości ma wpływa na zaufanie i postrzeganie firmy przez klientów.

Co opisuje strukturę zarządzania jakością?

Mówiąc o polityce jakości, nie można zapomnieć o związanym z nią systemie zarządzania jakością. Opis jego struktury znaleźć można w księdze jakości, która w każdym przedsiębiorstwie odgrywa ściśle określoną rolę. Dzięki niej w sposób jasny i rzetelny przedstawione zostają wszystkie zagadnienia związane z polityką jakości, a także procedury wynikające z jej wdrożenia w przedsiębiorstwie, obowiązujące wszystkich jego członków i pracowników. Księga jakości jest swojego rodzaju przewodnikiem, który ułatwia poruszanie się po polityce jakości w firmie.

Polityka jakości odgrywa istotną rolę w każdej organizacji. Pamiętaj jednak, że sprawdzi się ona wyłącznie wtedy, kiedy będzie spełniała kilka warunków. Przede wszystkim zawsze musi być opracowana zgodnie z celami istnienia organizacji i zakomunikowana zespołowi w jasny, czytelny sposób. Polityka jakości ma charakter 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat budowania i doskonalenia systemu zarządzania jakością? A może chcesz dowiedzieć się jak spełnić inne wymagania normy ISO 9001? Weź udział w szkoleniu Luqam, aby dowiedzieć się więcej!

Podziel się tym artykułem na
Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

  Skontaktuj się z nami:
  Luqam Sp. z o.o. Sp.k.
  ul. Kamieńskiego 47, 30-644 Kraków
  KRS 0000442347 NIP 6793087067 REGON 122736324
  Prezes Zarządu LUQAM Sp. z o.o. Łukasz Ekiert
  Kapitał własny 250 000 PLN