BPO/SSC czyli nowy trend w biznesie
5 minut czytania

Współczesny rynek szybko się zmienia, pojawiają się nie tylko nowe technologie, ale także sposoby zarządzania biznesem. Obecnie coraz bardziej popularnym trendem stają się rozwiązania BPO i SSC. Co oznaczają te skróty?

Podziel się tym artykułem na

BPO/SSC czyli nowy trend w biznesie

BPO to „Business Process Outsourcing”, który polega na zlecaniu zadań związanych z działalnością przedsiębiorstwa osobom lub organizacjom z zewnątrz. SSC to z kolei „Shared Service Center”, czyli tak zwane centrum usług wspólnych. Obydwa pojęcia należą do dziedziny outsourcingu, który wbrew pozorom jest dość szerokim pojęciem. BPO i SSC, jako nowoczesne usługi biznesowe często są ze sobą utożsamiane. Należy jednak pamiętać, że różnią się one od siebie.

BPO i SSC – na czym polegają?

We współczesnym biznesie coraz częściej możemy spotkać firmy zajmujące się outsourcingiem usług. To chętnie stosowane rozwiązanie, szczególnie w małych i średnich przedsiębiorstwach, dla których stworzenie odrębnego działu w firmie jest nieopłacalne. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej agencji, która zajmie się na przykład księgowością, obsługą informatyczną lub marketingiem i promocją. W ten sposób przedsiębiorca oszczędza czas swój i pracowników, mogą się więc oni zająć działalnością biznesową, a część obowiązków powierzyć specjalistom z danej dziedziny.

Popularnym pojęciem z dziedziny outsourcingu jest BPO – polskie rozwinięcie angielskiego terminu tłumaczymy jako zlecenie usług na zewnątrz. W Stanach Zjednoczonych może być rozumiane również jako „business process offshoring” i jest związane z delegowaniem zadań do lokalizacji poza granicami danego kraju. Przedsiębiorcy, którzy stosują w swojej działalności model BPO, zlecają pewne czynności, które nie stanowią istoty działalności firmy, organizacjom zewnętrznym. Tego rodzaju zadaniami są przede wszystkim usługi telemarketingowe, prowadzenie księgowości lub obsługi IT. Czynności te są delegowane do specjalistycznych firm, które często są zlokalizowane w innym kraju, co pomaga obniżyć koszty pracy. Zleceniodawca nie ma także obowiązku zajmować się kosztami związanymi z utrzymaniem biura lub zapewnieniem sprzętu.

Kolejnym interesującym pojęciem jest SSC, tłumaczone w języku polskim jako centrum usług wspólnych. W takim układzie firma lub inna instytucja tworzy jeden dział, który obsługuje kilka jednostek (oddziałów, filii itp.) w obrębie na przykład miasta lub kraju. Rozwiązanie takie pozwala na lepszą kontrolę kilku aspektów działalności instytucji.

Wszystkich zainteresowanych koordynacją działań BPO/SSC w swojej firmie lub organizacji zapraszamy na szkolenia w ramach pakietu eksperckiego BPO/SSC Officer.

Podziel się tym artykułem na

    Skontaktuj się z nami: