6 minut czytania

Jakie trzy warunki powinien spełniać wykładowca na kierunkach zarządzanie produkcją, optymalizacja procesów i zarządzanie jakością?

Podziel się tym artykułem na

Wykładowca na uczelniach wyższych – specyfika

Wykładowca na studiach podyplomowych z zakresu zarządzania produkcją, optymalizacji procesów i zarządzania jakością

Doceniamy inżynierów utrzymania ruchu, którzy zawsze mają przy sobie klucz francuski i czasami pachną smarem. Doceniamy również młodych inżynierów, którzy jako nieliczni po studiach kształtują segment PKB nazywany ogólnie „produkcją”, nie boją się suwmiarki i tabel przestawnych w Excelu. Ta pozytywna „specyficzność” przechodzi jednak czasami w pewnego rodzaju obojętność, czy wręcz wrogość wobec osób prowadzących szkolenia czy wykłady. Przyczyny można dopatrywać w tym, że  absolwenci studiów inżynierskich na własnej skórze, często od pierwszego dnia pracy przekonują się, że znajomość koncepcji Taylora i Fayola oraz znajomość wyprowadzenia wzoru na policzenie, w którym miejscu spotkają się dwa pociągi może być interesująca, ale niekoniecznie potrzebna w momencie, gdy zatrzymuje się linia produkcyjna, a klient z zagranicy dzwoni z kolejną reklamacją.

Stąd też człowiek w nienagannie wyprasowanej białej koszuli, przemykający z teczką na szkolenie wśród pracujących spawaczy, nie zawsze przyjmowany przez uczestników szkolenia z entuzjazmem. W takiej sytuacji nie pomoże habilitacja, czy MBA na kanadyjskiej uczelni. Nie pomoże doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu efektywnej sprzedaży, ani staż studencki na stanowisku auditora wewnętrznego ISO 9001. Nie przyda się również przeczytanie 17 książek z zakresu Lean, czy przybicie piątki panu Mikelowi Harremu czy Maasakiemu Imai na spotkaniu sponsorowanym.

Trzy cechy dobrego wykładowcy na studia podyplomowych

Aby któreś z dodatkowych doświadczeń mogło pomóc, wykładowca na studiach podyplomowych musi spełniać trzy kluczowe warunki. 

 1. Po pierwsze musi posiadać duże doświadczenie praktyczne w zakresie danego tematu,
 2. Musi także dysponować rozwiniętymi kompetencjami trenerskimi
 3. Musi mówić językiem, którym na co dzień posługują się szkolone osoby.

Reasumując, największą wartość osobom pracującym na stanowiskach operacyjnych przyniosą zajęcia prowadzone przez trenerów „wychowanych na produkcji” z długoletnim stażem i dużym bagażem doświadczeń. 

Wykładowców, z pasją i z doświadczeniem „w produkcji” możesz spotkań na studia podyplomowych Luqam! Sprawdź naszą ofertę studiów!

Podziel się tym artykułem na
Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

System Kanban

| 07.07.2022

| 17.03.2022

Wykres Gantta

Rafał Bortliczek | 19.07.2023

  Skontaktuj się z nami:
  Luqam Sp. z o.o. Sp.k.
  ul. Kamieńskiego 47, 30-644 Kraków
  KRS 0000442347 NIP 6793087067 REGON 122736324
  Prezes Zarządu LUQAM Sp. z o.o. Łukasz Ekiert
  Kapitał własny 250 000 PLN