Wykładowca na kierunkach: zarządzanie produkcją / optymalizacja procesów / jakość
5 minut czytania

Jakie trzy warunki powinien spełniać wykładowca na kierunkach zarządzanie jakością / optymalizacja procesów / jakość? Nie przepadamy w konsultingu za sformułowaniem „specyficzny”, ponieważ często kryją się za nim stwierdzenia, że „w naszej firmie optymalizować się nie da, bo nasz proces jest specyficzny”. Jednak w kontekście osób pracujących na produkcji jest to pozytywne określenie, które niełatwo zastąpić bardziej trafnym.

Podziel się tym artykułem na

Wykładowca na kierunkach: zarządzanie produkcją / optymalizacja procesów / jakość

Doceniamy inżynierów utrzymania ruchu, którzy zawsze mają przy sobie klucz francuski i czasami pachną smarem. Doceniamy również młodych inżynierów, którzy jako nieliczni po studiach kształtują segment PKB nazywany ogólnie „produkcją”, nie boją się suwmiarki i tabel przestawnych w Excelu. Ta pozytywna „specyficzność” przechodzi jednak czasami w pewnego rodzaju obojętność, czy wręcz wrogość wobec osób prowadzących szkolenia. Przyczyny można dopatrywać w tym, że  absolwenci studiów inżynierskich na własnej skórze, często od pierwszego dnia pracy przekonują się, że znajomość koncepcji Taylora i Fayola oraz znajomość wyprowadzenia wzoru na policzenie, w którym miejscu spotkają się dwa pociągi może być interesująca, ale niekoniecznie potrzebna w momencie, gdy zatrzymuje się linia produkcyjna, a klient z zagranicy dzwoni z kolejną reklamacją.

Stąd też człowiek w nienagannie wyprasowanej białej koszuli, przemykający z teczką na szkolenie wśród pracujących spawaczy, nie zawsze przyjmowany przez uczestników szkolenia z entuzjazmem. W takiej sytuacji nie pomoże habilitacja, czy MBA na kanadyjskiej uczelni. Nie pomoże doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu efektywnej sprzedaży, ani staż studencki na stanowisku auditora wewnętrznego ISO 9001. Nie przyda się również przeczytanie 17 książek z zakresu Lean, czy przybicie piątki panu Mikelowi Harremu czy Maasakiemu Imai na spotkaniu sponsorowanym.

Trzy cechy dobrego trenera

Aby któreś z dodatkowych doświadczeń mogło pomóc, trener musi spełniać trzy kluczowe warunki:

  • posiadać duże doświadczenie praktyczne w zakresie danego tematu,
  • dysponować rozwiniętymi kompetencjami trenerskimi,
  • mówić językiem, którym na co dzień posługują się szkolone osoby.

Reasumując, największą wartość osobom pracującym na stanowiskach operacyjnych przyniosą zajęcia prowadzone przez trenerów „wychowanych na produkcji” z długoletnim stażem i dużym bagażem doświadczeń.

Podziel się tym artykułem na

    Skontaktuj się z nami: