Podziel się tym artykułem na

Feedback – czym jest i jakie przynosi korzyści w firmie?

Współczesna rzeczywistość biznesowa sprawia, że rozwój osobisty jest niezbędną składową sukcesu. Tyczy się to nie tylko samych przedsiębiorców, członków zarządu i managementu wyższego szczebla, lecz także każdego pracownika. Z tego względu coraz większą rangę w kulturze pracy zyskuje konstruktywny feedback. Co to znaczy? Jest to wyrażenie opinii i przemyśleń na temat sposobu formułowania przekazu lub realizacji zadań. W dzisiejszym artykule określimy, jakie są jego rodzaje oraz podamy kilka dobrych przykładów jego zastosowania w praktyce.

Dlaczego konstruktywny feedback jest niezwykle ważny?

Ocenianie własnych postaw i sposobu działania w sposób zupełnie obiektywny jest wręcz niemożliwe. Powiewem świeżości może okazać się umiejętnie przekazana informacja zwrotna ? dlatego właściwy feedback w pracy może na przykład okazać się kluczem do rozwoju osobistego lub zawodowego. Aby jednak spełniał tę funkcję, niezależnie od rodzaju, powinien mieć określone cechy. Konstruktywny przekaz to taki, który jest oparty na obserwacjach, konkretny, szczery i uprzejmy.

Jakie rodzaje feedbacku wyróżniamy najczęściej?

Informacje zwrotne można przekazywać na różne sposoby. Każdy z nich tyczy się nieco innych aspektów naszej pracy zawodowej lub sytuacji prywatnej, jednak zasady jego formułowania pozostają takie same. Jako rodzaje feedbacku możemy wyróżnić na przykład:

  • negatywny, czyli krytyka lub korekta ? kluczowe jest w nim precyzyjne wskazanie problematycznych obszarów oraz udzielenie porad,
  • pozytywny ? poprzez konkretną pochwałę lub wokalne wyrażenie akceptacji możemy potwierdzić, że w naszej opinii działania innych osób podążają w dobrym kierunku,
  • formalny ? zwykle przekazywany w pracy; ma proceduralny charakter, taki jak oceny okresowe czy analiza wskaźników wydajności,
  • nieformalny ? spontaniczny, wyrażany na podstawie bieżących obserwacji.

Przykłady konstruktywnego feedbacku w miejscu pracy

Warto wspomnieć, że wszystkie rodzaje informacji zwrotnej wyrażone w niewłaściwy sposób mogą okazać się nieskuteczne. Kiedy wiemy, co to jest feedback i czym powinien się charakteryzować, tworzenie konstruktywnego przekazu nie powinno być trudne. Na przykład, jeśli chcemy wyrazić pozytywne przemyślenia na temat pracy innej osoby, powiedzenie ?Twoja prezentacja była rzeczowa i atrakcyjna wizualnie? jest znacznie bardziej budujące niż ?Dobrze się spisałeś?.

Podobnie jest w sytuacji, gdy chcemy w skuteczny sposób przekazać również negatywne uwagi. Warto je skonkretyzować i zadbać o to, aby były konstruktywną krytyką ? tylko wtedy będzie to budujący feedback. Przykłady mogą obejmować jednoznaczne wskazanie obszarów pracy, które odbieramy pozytywnie oraz te, które wymagają poprawy. Znacznie większe szanse na dotarcie do odbiorcy zyskujemy również, dając konkretne wskazówki dotyczące rozwoju. Komunikat ?Zauważyłem, że zlecone Ci zadania nie są realizowane w terminie? zabrzmi lepiej, jeśli dodamy ?Z chęcią pomogę Ci rozplanować najbliższe działania?.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co to jest feedback, jakie są jego rodzaje i jak można wykorzystać konstruktywne informacje zwrotne w pracy? Zapraszamy do sprawdzenia oferty szkoleń Luqam!

Podziel się tym artykułem na
Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

    Skontaktuj się z nami:








    Luqam Sp. z o.o. Sp.k.
    ul. Kamieńskiego 47, 30-644 Kraków
    KRS 0000442347 NIP 6793087067 REGON 122736324
    Prezes Zarządu LUQAM Sp. z o.o. Łukasz Ekiert
    Kapitał własny 250 000 PLN