10 minut czytania

Odnosząc się do stanowisk produkcyjnych wiele kontrowersji wzbudza spożywanie posiłków na stanowisku pracy. Dlaczego?

Podziel się tym artykułem na

Jedzenie i picie na stanowisku pracy

Czy jedzenie i picie na stanowisku pracy jest dozwolone?

Temat dotyczący przyzwolenia na jedzenie i picie na stanowisku pracy jest kontrowersyjny. Pracodawcom często trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego jedni pracownicy mogą pić kawę w trakcie pracy, a inni nie?”. W tym artykule przedstawimy kilka faktów, które pozwolą odpowiedzieć na to i inne pytanie związane ze spożywaniem posiłków i piciem napojów w miejscu pracy.

Dlaczego ten temat przysparza wielu problemów?

Istnieje kilka powodów kontrowersji związanych ze spożywaniem przez osoby zajmujące stanowiska produkcyjne posiłków w miejscu pracy.
Po pierwsze spożywany posiłek na stanowisku pracy może zostać zanieczyszczony przez różnego rodzaju substancje znajdujące się w jego najbliższym otoczeniu. Wszystko oczywiście uzależnione jest od specyfiki produkcji, ale mogą to być różnego rodzaju substancje chemiczne czy też odpady powstające w trakcie obróbki technologicznej. W tym przypadku jest to bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia pracowników, którzy dane stanowisko obsługują.
Spożywając posiłki na stanowisku pracy można narazić na uszkodzenia sprzęt, który jest wyposażeniem obszaru. Uszkodzenia wyposażenia może mieć również związek z bezpieczeństwem pracowników (np. zwarcie instalacji elektrycznej może spowodować porażenie prądem pracownika).
Spożywanie posiłków w miejscu pracy może mieć negatywny wpływ na produkowany komponent (uszkodzenia, zabrudzenia).
Ostatnia kwestia to względy estetyczne. Pracownik spożywający posiłek na stanowisku pracy może wzbudzać wiele kontrowersji w oczach klientów odwiedzających przedsiębiorstwo czy też osób zarządzających daną firmą.

Jedzenie na stanowisku pracy a prawo

Przepisy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy nie odnoszą się bezpośrednio do spożywania posiłków przez pracowników w miejscu pracy. Pracodawca może zezwolić na posiłki w miejscu pracy. Jest jednak wiele innych uwarunkowań, które należy wziąć pod uwagę. Jest możliwość przyzwolenia na spożywanie tzw. „posiłków lekkich” (np. kanapki, paluszki). Uwarunkowuje to Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.). Jednak owo rozporządzenie nakłada obowiązek na pracodawcę zatrudniającego powyżej 20 osób na zmianie produkcyjnej, stworzenia odseparowanego miejsca do spożywania posiłków – jadalni. Należy jednak zaznaczyć, że istotne jest po prostu zdroworozsądkowe podejście do tematu. Trudno sobie wyobrazić spożywanie posiłków w miejscu pracy, które generuje brud, zanieczyszczenia i stwarza możliwości potencjalnych zagrożeń dla zdrowia pracownika.

Picie na stanowisku pracy

Kwestia spożywania napoi na stanowisku pracy wygląda zupełnie odmiennie. Picie (oczywiście nie ma mowy o spożywaniu napoi alkoholowych) jest dopuszczalne pod kilkoma warunkami. Po pierwsze pojemnik, kubek z napojem powinien być szczelnie zamknięty (nakrętką czy korkiem). Miejsce, gdzie odkładany jest kubek musi być bezwzględnie opisane. I ostatni warunek – wyznaczone miejsce na kubek powinno być specjalnie do tego przeznaczone.

Jedzenie i picie na stanowisku pracy w pomieszczeniach biurowych

W każdym przypadku należy kierować się przede wszystkim względami bezpieczeństwa pracowników oraz możliwością uszkodzenia użytkowanego wyposażenia (drukarki, komputery). Odmienną kwestią jest również solidarność z pozostałą częścią zatrudnionych pracowników. Skoro na stanowiskach produkcyjnych obowiązuje zakaz spożywania posiłków, to dlaczego te przywileje są dostępne dla pracowników biurowych/administracyjnych? Przykład powinien przecież „płynąć z góry”.

Jeśli szukasz wsparcia we wdrażaniu i doskonaleniu systemu 5S w swojej organizacji koniecznej poznaj Ligę Mistrzów 5S! To program stworzony dla firm, które stawiają na wzrost efektywności procesów dzięki dobrej organizacji pracy wszystkich stanowisk.

Podziel się tym artykułem na
Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

  Skontaktuj się z nami:
  Luqam Sp. z o.o. Sp.k.
  ul. Kamieńskiego 47, 30-644 Kraków
  KRS 0000442347 NIP 6793087067 REGON 122736324
  Prezes Zarządu LUQAM Sp. z o.o. Łukasz Ekiert
  Kapitał własny 250 000 PLN