6 minut czytania

Metoda 5 Why pochodzi się z systemu Lean Management, związanego z systemem produkcji Toyoty, której twórcą był Sakichi Toyoda.

Podziel się tym artykułem na

Wykorzystanie metody 5 Why w zarządzaniu

Historia metody 5 Why

Metoda 5 WHY powstała już w 1930 roku, a upowszechniona została w 1970 roku. Celem metody jest wykrywanie przyczyn defektów, dotarcie do podstawowej przyczyny istniejącego problemu. Pytanie ?dlaczego?? ma pomóc w odkryciu, jakie jest źródło defektu. Kolejne pytania pomagają znaleźć odpowiedzi na kwestie, z jakiego powodu powstał problem, dlaczego nie został zauważony oraz w jaki sposób można go rozwiązać. Współcześnie metoda 5 WHY znalazła zastosowanie jako element filozofii Kaizen.

Czym jest metoda 5 Why i jak ją rozumieć?

Musisz wiedzieć, że sens metody 5 Why nie tkwi w konkretnej liczbie pytań ? 5 ?dlaczego?? nie jest sztywną regułą. W razie potrzeby można zadać to pytanie mniej lub więcej razy ? ważne, aby efektem było dotarcie do źródła problemu. Zgodnie z założeniami systemu Lean Manufacturing, błędy ludzkie najczęściej mają swoją pierwotną przyczynę w defektach systemu, metody lub organizacji pracy. Zakłada się nawet, że nie istnieje takie pojęcie, jak błąd operatora. Poprzestając na takim ujęciu problemu nie docieramy do podstawowego powodu, więc nie jesteśmy w stanie go usunąć. W efekcie błędy będą pojawiały się ponownie, co doprowadzi do marnotrawstwa, zwiększenia kosztów oraz spadków jakości.

O metodzie 5 Why możemy mówić w dwóch aspektach. Pierwszym z nich jest pytanie: ?Dlaczego powstał problem?? Drugą ważną kwestią, którą trzeba rozwiązać, jest pytanie: ?Dlaczego nie wykryto tego wcześniej?? Szukanie odpowiedzi na to pytanie należy rozpocząć od zebrania jak najbardziej dokładnych informacji o problemie. Im więcej danych zostanie zgromadzonych, tym większe szanse na dotarcie do jego źródła.

Należy zwrócić uwagę, na to, co dokładnie i kiedy się stało, jaka jest skala defektu i jakie zagrożenia wynikają z jego wystąpienia. Następnie należy zgromadzić grupę roboczą kompetentnych pracowników produkcji, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, przydatnymi dla ustalenia przyczyny problemu. W kolejnym kroku trzeba jasno sprecyzować problem. Po spełnieniu tych warunków można przystąpić do zadawania pytań ?dlaczego?. W dalszym etapie następuje weryfikacja całego procesu myślowego pod kątem jego logiczności; sprawdza się, czy pytania i odpowiedzi można połączyć w łańcuch przyczynowo-skutkowy.

Metoda 5 Why jest prosta w zastosowaniu dla każdej organizacji, nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani znajomości statystyki. Jest również łatwa do wprowadzenia.

Poznaj inne metody rozwiązywania problemów na szkoleniu Luqam! Poznaj również ofertę szkoleń online.

Podziel się tym artykułem na
Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

Rafał Bortliczek | 26.08.2022

System Kanban

| 07.07.2022

  Skontaktuj się z nami:
  Luqam Sp. z o.o. Sp.k.
  ul. Kamieńskiego 47, 30-644 Kraków
  KRS 0000442347 NIP 6793087067 REGON 122736324
  Prezes Zarządu LUQAM Sp. z o.o. Łukasz Ekiert
  Kapitał własny 250 000 PLN