Metoda 5S – pytania i odpowiedzi - Firma konsultingowa Luqam
5 minut czytania

Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są 3 fakty o systemie 5S!

Podziel się tym artykułem na

Metoda 5S – pytania i odpowiedzi

W tym artykule przedstawiamy 3 pytania dotyczące metody 5S, które często zadają uczestnicy naszych szkoleń.

1. CZY METODA 5S ZAWSZE BYŁA METODĄ 5S?

Okazuje się, że w swojej genezie ? na początku budowy metodologii nie było od razu pięciu kroków 5S, a dobrą organizację miejsca pracy oparto na metodzie 4S.

Wszystko zaczęło się zatem od czterech etapów: Selekcja, Systematyka, Sprzątanie i Standaryzacja. Wówczas nie zdefiniowano ostatniego i znanego dziś kroku piątego, gdyż na początku budowy systemu, problemy z brakiem dyscypliny nie były aż tak widoczne. Gdy system zaczął potrzebować nadzoru dodano ostatni i piąty krok: Samodyscyplinę.

2. CZY METODA 5S JEST SKUTECZNA TYLKO DLA DZIAŁÓW PRODUKCJI?

Zdecydowanie nie. Metoda 5S jest na uniwersalna. Można zastosować ją wszędzie od stanowiska pracy na produkcji, po magazyn, laboratorium a także w biurze. Już dziś coraz bardziej popularne staje się pojęcie Lean Office ? co w dużej mierze odpowiada istnieniu systemu 5S w biurze.

Dlatego mistrzem można nazwać tą organizację, która nie stosuje 5S tylko i wyłącznie na halach produkcyjnych, ale stara się objąć systemem wszystkie obszary oraz wszystkich pracowników w tym szczególnie pracowników biur i ich stanowiska pracy.

Zresztą jak to brzmi znana maksyma – przykład idzie z góry.
Albo nieco zmodyfikowana maksyma ? przykład idzie z biura!

Bo jeżeli tam może być porządek systemowy to tym bardziej w innych obszarach organizacji.

3. CZY 5S WPŁYWA NA JAKOŚĆ PROCESU I PRODUKTU?

Zdecydowanie tak. Najwyższa jakość zawsze towarzyszy procesom, które są zorganizowane w sposób szczupły (czyli mam tylko to co potrzebuje na swoim miejscu pracy ? 1S).

Najwyższa jakość jest mocno wspierana przez dobre zarzadzanie wyposażeniem (czyli jak coś już mam mieć, to wiem gdzie, jak przechowywać, jak korzystać i zarządzam tym wizualnie ? 2S).

Wysoką jakością charakteryzują się procesy gdzie jest schludnie i czysto (dbam o czystość miejsca pracy oraz techniczną czystość środków produkcji ? 3S).

Jakość totalna występuje tam, gdzie istnieją standardy (mam standardy, znam je i stosuję je wszędzie w organizacji ? 4S).

I wreszcie zawsze mogę znaleźć coś do poprawy ? steruję i ulepszam jakość ? 5S.

 

Chcesz poznać więcej informacji na temat metody 5S i jej wykorzystania w różnych środowiskach pracy? Koniecznie weź udział w szkoleniu “Metoda 5S”.

Podziel się tym artykułem na
Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

Hoshin Kanri

Rafał Bortliczek | 05.09.2023

| 30.08.2022

| 20.04.2022

  Skontaktuj się z nami:
  Luqam Sp. z o.o. Sp.k.
  ul. Kamieńskiego 47, 30-644 Kraków
  KRS 0000442347 NIP 6793087067 REGON 122736324
  Prezes Zarządu LUQAM Sp. z o.o. Łukasz Ekiert
  Kapitał własny 250 000 PLN