CZY METODA 5S ZAWSZE BYŁA METODĄ 5S?Okazuje się, że w swojej genezie – na początku budowy metodologii nie było od razu pięciu kroków, a dobrą organizację miejsca pracy oparto na metodzie 4S. Wszystko zaczęło się zatem od czterech etapów: Selekcja, Systematyka, Sprzątanie i Standaryzacja. Wówczas nie zdefiniowano ostatniego i znanego dziś kroku piątego, gdyż na początku budowy systemu, problemy z brakiem dyscypliny nie były aż tak widoczne. Gdy system zaczął potrzebować nadzoru dodano ostatni i piąty krok: Samodyscyplinę.
| |
CZY METODA 5S JEST SKUTECZNA TYLKO DLA DZIAŁÓW PRODUKCJI?Zdecydowanie NIE. Metoda 5S jest na tyle uniwersalna, że można zastosować ją wszędzie od stanowiska pracy na produkcji, po magazyn, laboratorium a także w biurze. Już dziś coraz bardziej popularne staje się pojęcie Lean Office – co w dużej mierze odpowiada istnieniu systemu 5S w biurze. Dlatego mistrzem można nazwać tą organizację, która nie stosuje 5S tylko i wyłącznie na halach produkcyjnych, ale stara się objąć systemem wszystkie obszary oraz wszystkich pracowników w tym szczególnie pracowników biur i ich stanowiska pracy. Zresztą jak to brzmi znana maksyma: Przykład idzie z góry. Bo jeżeli tam może być porządek systemowy to tym bardziej w innych obszarach organizacji.
| |
CZY 5S WIĄŻE SIĘ I WPŁYWA NA JAKOŚĆ PROCESU I PRODUKTU?Zdecydowanie TAK. Najwyższa jakość zawsze towarzyszy procesom, które są zorganizowane w sposób szczupły (czyli mam tylko to co potrzebuje na swoim miejscu pracy – 1S). Najwyższa jakość jest mocno wspierana przez dobre zarzadzanie wyposażeniem (czyli jak coś już mam mieć, to wiem gdzie, jak przechowywać, jak korzystać i zarządzam tym wizualnie – 2S). Wysoką jakością charakteryzują się procesy gdzie jest schludnie i czysto (dbam o czystość miejsca pracy oraz techniczną czystość środków produkcji – 3S). Jakość totalna występuje tam, gdzie istnieją standardy (mam standardy, znam je i stosuję je wszędzie w organizacji – 4S). I wreszcie zawsze mogę znaleźć coś do poprawy – steruję i ulepszam jakość – 5S. |