10 minut czytania

Krótki wywiad z naszym pracownikiem, ma na celu przybliżyć młodym ludziom kulisy pracy konsultanta ds. optymalizacji.

Podziel się tym artykułem na

Konsultant ds. optymalizacji – praca marzeń?

Konsultant ds. optymalizacji – obowiązki, doświadczenie, wiedza, wykształcenie i wyzwania

Podczas szkoleń często studenci pytają o ścieżkę zawodową konsultanta ds. optymalizacji – „Co zrobić, aby w przyszłość szkolić innych? Jakie studia skończyć, aby zostać konsultantem? Jakie doświadczenie powinien mieć konsultant ds. optymalizacji? W jakich branżach zdobywać doświadczenie? Jakie wyzwania stoją przed konsultantem ds. optymalizacji?”. Na te i inne pytania odpowiada jeden z naszych pracowników – Ekspert w zakresie optymalizacji procesów.

1. Co należy do Twoich obowiązków?

Zajmuję się przede wszystkim prowadzeniem projektów optymalizujących strumień wartości w przedsiębiorstwach działających w różnych branżach. Koncentruję się na eliminacji strat ze strumienia wartości w celu przyspieszenia przepływu produktu przez poszczególne procesy. Główne działania, które podejmuję, związane są z analizą strumienia wartości, identyfikacją wąskich gardeł, planowaniem działań doskonalących związanych z organizacją podstawowych zasobów niezbędnych do przeprowadzenie projektu. Ponadto, zajmuję się przeprowadzaniem poszczególnych warsztatów i szkoleń, odpowiednim motywowaniem członków zespołu oraz zamknięciami projektów. Dodatkowo, stale monitoruję postępy poszczególnych projektów oraz efekty pracy już po ich zakończeniu.

2. Jak kształtowała się Twoja ścieżka kariery wiodąca do obecnego stanowiska?

Moja kariera z Lean Manufacturing rozpoczęła się już w trakcie studiów, gdy podjąłem się realizacji małych projektów optymalizacyjnych w kilku organizacjach. Następnie poprzez staże i praktyki rozpocząłem pracę jako Koordynator Ciągłego Doskonalenia. Dalsza praca na różnych stanowiskach począwszy od Lidera zespołu „Toyoty”, poprzez Kierownika Inżynierii Procesu doprowadziła mnie do obecnego miejsca w mojej „karierze zawodowej”.

3. Gdzie zdobywałeś wiedzę, która okazała się przydatna w karierze zawodowej?

Studia na kierunku Techniki Informatyczne w Zarządzaniu na Politechnice Gdańskiej dały mi podstawową wiedzę. Natomiast bogactwo moich praktycznych doświadczeń związane jest z licznymi kursami z zakresu zarówno koncepcji ciągłego doskonalenia, jak i rozwoju kompetencji miękkich. Kompetencje miękkie są często niedoceniane w pracy konsultanta. Dla mnie stanowią one bardzo ważną rolę – bezpośrednio wpływają na kontakt z Klientem i współpracownikami.

4. Jakie kompetencje merytoryczne powinien posiadać Konsultant ds. optymalizacji?

Myślę, że kluczowe jest nie tylko doświadczenie i wiedza zdobyta w trakcie realizacji projektów, ale również odpowiednia postawa i gotowość do podejmowania wyzwań. Otwartość na nowe doświadczenia. Chęć zmagania się z problemami i poszukiwanie kreatywnych rozwiązań to cechy, które zdecydowanie pomagają w tej pracy.

5. Jakie cechy powinien mieć Konsultant ds. optymalizacji?

Osoba na moim stanowisku przede wszystkim powinna umieć słuchać i właściwie analizować zagadnienia i sygnały. Podstawą jest zrozumienie potrzeb Klientów. Dodatkowo Konsultant ds. optymalizacji powinien mieć cechy Skutecznego Lidera. Więcej o cechach i roli Lidera dowiesz się w tym artykule

6. Co powiedziałbyś studentom/młodym ludziom planującym wybór analogicznej kariery zawodowej?

Praca konsultanta ds. optymalizacji jest bardzo ciekawa i zawsze stawiająca nowe wyzwania. To świetna okazja do przekazywania wiedzy innym, a także czerpania wiedzy od innych. To również bezustanny proces doskonalenia samego siebie. Wybierając ten kierunek rozwoju zawodowego musisz wiedzieć, że oprócz wiedzy merytorycznej i doświadczenia (najlepiej w różnych branżach) powinieneś umieć skutecznie komunikować się z ludźmi, inspirować ich i wspierać w realizacji często niełatwych projektów.

7. Co najbardziej cenisz w swojej pracy, a co jest najtrudniejsze lub stanowi największe wyzwanie?

Najbardziej cenię możliwość zdobycia doświadczenia w różnych zakładach i w różnych branżach, a także możliwość ciągłej pracy z ludźmi.
Myślę, że największym wyzwaniem jest zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a osobistym. Praca Konsultanta ds. optymalizacji niesie za sobą bardzo dużo interesujących wyzwań i przynosi wiele przyjemności wynikających z obserwacji zmian, jaką udało się wprowadzić. Z drugiej strony jest to praca mocno angażująca, również czasowo, co może mieć wpływ na życie prywatne. Warto o tym pamiętać decydując się na ten kierunek rozwoju.

Jeśli praca konsultanta ds. optymalizacji jest dla Ciebie interesująca – zacznij już dziś doskonalić swoje umiejętności. Zapraszamy na szkolenie „Skuteczny Lider”, które pozwoli Ci określić własny styl przywództwa, wzmocni Twoją rolę w zespole i pomoże w realizacji celów zespołu, jak i własnych. 

Podziel się tym artykułem na
Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

Arkadiusz W., Łukasz W. | 24.07.2024

Anna B. | 27.05.2024

    Skontaktuj się z nami:








    Luqam Sp. z o.o. Sp.k.
    ul. Kamieńskiego 47, 30-644 Kraków
    KRS 0000442347 NIP 6793087067 REGON 122736324
    Prezes Zarządu LUQAM Sp. z o.o. Łukasz Ekiert
    Kapitał własny 250 000 PLN