7 pytań do…#1: Konsultanta ds. optymalizacji
10 minut czytania

Krótkim wywiadem z naszym Konsultantem ds. optymalizacji rozpoczynamy nowy cykl artykułów "7 pytań do...". Cykl kierujemy przede wszystkim do studentów szukających własnej ścieżki zawodowej. Mamy nadzieję, że rzucimy trochę światła na branżę konsultingową i staniemy się inspiracją w wyborze kariery!

Podziel się tym artykułem na

7 pytań do…#1: Konsultanta ds. optymalizacji

 1. Co należy do Twoich obowiązków?

Zajmuję się przede wszystkim prowadzeniem projektów optymalizujących strumień wartości w przedsiębiorstwach działających w różnych branżach. Koncentruję się na eliminacji muda ze strumienia wartości w celu przyspieszenia przepływu produktu przez poszczególne procesy. Główne działania, które podejmuję, związane są z analizą strumienia wartości, identyfikacją wąskich gardeł, planowaniem działań doskonalących związanych z organizacją podstawowych zasobów niezbędnych do przeprowadzenie projektu. Ponadto, zajmuję się przeprowadzaniem poszczególnych warsztatów i szkoleń, odpowiednim motywowaniem członków zespołu oraz zamknięciami projektów. Dodatkowo, stale monitoruję postępy poszczególnych projektów oraz efekty pracy już po ich zakończeniu.

2. Jak kształtowała się Twoja ścieżka kariery wiodąca do obecnego stanowiska?

Moja kariera z LM (Lean Manufacturing) rozpoczęła się już w trakcie studiów, gdy podjąłem się realizacji małych projektów optymalizacyjnych w kilku organizacjach. Następnie poprzez staże i praktyki rozpocząłem pracę jako Koordynator Ciągłego Doskonalenia. Dalsza praca na różnych stanowiskach począwszy od Lidera zespołu „Toyoty”, poprzez Kierownika Inżynierii Procesu doprowadziła mnie do obecnego stanowiska pracy.

3. Gdzie zdobywałeś wiedzę, która okazała się przydatna w karierze zawodowej (studia, szkolenia)?

Studia na kierunku Techniki Informatyczne w Zarządzaniu na Politechnice Gdańskiej dały mi podstawową wiedzę. Natomiast bogactwo moich praktycznych doświadczeń związane jest z licznymi kursami z zakresu zarówno koncepcji ciągłego doskonalenia, jak i rozwoju kompetencji miękkich.

 

4. Jakie kompetencje merytoryczne powinien posiadać Konsultant ds. optymalizacji?

Myślę, że kluczowe jest nie tylko doświadczenie i wiedza zdobyta w trakcie realizacji projektów, ale również odpowiednia postawa i gotowość do podejmowania wyzwań. Otwartość na nowe doświadczenia i chęć zmierzania się z problemami to cechy, które zdecydowanie pomagają w tej pracy.

5. Czym powinna się charakteryzować osoba będąca Konsultantem ds. optymalizacji?

Osoba na moim stanowisku przede wszystkim powinna umieć słuchać i właściwie analizować zagadnienia i sygnały, tak aby odpowiednio zrozumieć problem Klienta. Dodatkowo powinna mieć cechy Skutecznego Lidera.

6. Co powiedziałbyś studentom/młodym ludziom planującym wybór analogicznej kariery zawodowej?

Praca jest bardzo ciekawa i zawsze stawiająca nowe wyzwania.

 

7. Co najbardziej cenisz w swojej pracy, a co jest najtrudniejsze lub stanowi największe wyzwanie.

Najbardziej cenię możliwość zdobycia doświadczenia w różnych zakładach i w różnych branżach, a także możliwość ciągłej pracy z ludźmi.

Myślę, że największym wyzwaniem jest zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a rodziną. Działalność Konsultanta ds. optymalizacji niesie za sobą dużo interesujących wyzwań i przynosi wiele przyjemności wynikającej z obserwacji zmiany, jaką udało się wprowadzić. Z drugiej strony jest to praca mocno angażująca, rówież czasowo, co może mieć wpływ na życie prywatne.

Podziel się tym artykułem na

    Skontaktuj się z nami: