7 pytań do…#2: Dyrektora Projektów Optymalizacyjnych
10 minut czytania

Krótki wywiad z Dyrektorem Projektów Optymalizacyjnych jest naszą kontynuacją cyklu "7 pytań do...". Mamy nadzieję, że studenci szukający własnej ścieżki zawodowej doprecyzują swoje plany dotyczące branży konsultingowej i zainspirują się w wyborze kariery zawodowej.

Podziel się tym artykułem na

7 pytań do…#2: Dyrektora Projektów Optymalizacyjnych

1. Co należy do Twoich obowiązków w ramach obejmowanego stanowiska?

Głównym tematem jest zarządzanie zespołem konsultantów optymalizacyjnych pracujących w trybie stałym i kontraktowymw  w prowadzonych przez nas projektach oraz dodatkowe nadzorowanie projektów “dużych” poprzez cykliczne spotkania sterujące. To oczywiście nie wszystko, dużą część czasu wypełnia proces R&D, dotyczący nowych produktów dostosowanych do potrzeb naszych Klientów i rynku oraz rozwój już istniejących produktów.

2. Jak kształtowała się Twoja ścieżka kariery wiodąca do obecnego stanowiska?

W moim przypadku nie było jakiegoś kierunkowego wykształcenia związanego z Lean, czy też optymalizacją procesów. W sumie zawsze myślałem, że będę zajmował się techniką i programowaniem (jestem inżynierem automatykiem), ale jak to w życiu… wyszło inaczej. Zaczynałem od pracy w dziale utrzymania ruchu, potem w dziale produkcji jako kierownik zmianowy i kolejno inżynier systemów produkcji oraz inżynier jakości. To właśnie praca w systemach produkcji była w moim przypadku takim kamieniem milowym. Pracodawca dość mocno inwestował w szkolenia kadry związanej z Lean Management, a praca z ludźmi i ulepszanie procesów, maszyn i organizacji sprawiały mi niemałą satysfakcję. Potem już poszło dość płynnie, a ponieważ zawsze chciałem pracować z różnymi ludźmi, nie tylko w jednym zakładzie i jednym procesie – praca w LUQAM umożliwiła mi to w zupełności. Oczywiście, zaczynałem jako konsultant, potem już senior konsultant, a ponieważ moją pasją jest tworzenie nowych rzeczy, rozwiązań i projektów – stanowisko Dyrektora Projektów Optymalizacyjnych daje mi nie tylko możliwość konsultowania, ale także realizowania mojej pasji.

3. Gdzie zdobywałeś wiedzę, która okazała się przydatna w karierze zawodowej (studia, szkolenia)?

Jestem absolwentem Technikum Elektronicznego i krakowskiej AGH (Automatyka i robotyka o specjalności sensoryka i sterowanie robotów). Co do kursów to ukończyłem najlepszy – zastosowanie Lean w praktyce na żywym organiźmie. Kurs ten trwa zresztą cały czas i nadal się uczę.

 

4. Jakie kompetencje merytoryczne powinien posiadać Konsultant ds. optymalizacji?

Niezbędna jest wiedza dotycząca narzędzi Lean na dobrym poziomie, zdecydowanie poparta praktyką i doświadczeniem. Na pewno pomogą dobre szkolenia branżowe i literatura (szczególnie oparta na case studies), konieczna jest wiedza dotycząca zarządzania projektami i programami oraz może być pomocna wiedza finansowa (projekty posiadają swoje budżety). Do tego dodałbym umiejętności zarządzania zespołami specjalistów i ekspertów.

5. Czym powinna się charakteryzować osoba będąca Konsultantem ds. optymalizacji?

Niezbędne cechy to: umiejętność słuchania, mocne zdolności do analitycznego myślenia, samoorganizacja i samodyscyplina na wysokim poziomie, zorientowanie na cel oraz elastyczność i umiejętność szybkiego reagowania na zmieniające się warunki w projekcie.

6. Co powiedziałbyś studentom/młodym ludziom planującym wybór analogicznej kariery zawodowej?

W karierze konsultanta nic nie bierze się samo z siebie – jeśli interesuje Cię optymalizacja i praca w charakterze konsultanta – zdobądź wiedzę poprzez kursy i szkolenia, wypróbuj w praktyce (doświadczenie praktyczne jest niezbędne – popracuj w przemyśle w interesującej Cię branży lub innym procesie niekoniecznie przemysłowym, ale takim, który Cię interesuje), nie bój się szkolić innych i pracuj zespołowo – wtedy będziesz wiedział/wiedziała, czy to odpowiedni kierunek. Potem zgłoś się do LUQAM, żeby się pochwalić, co umiesz. 🙂

7. Co najbardziej cenisz w swojej pracy, a co jest najtrudniejsze lub stanowi największe wyzwanie?

Najbardziej cenię sobie niezależność oraz możliwość rozwijania nowych rzeczy. Najtrudniejsze jest to, co cechuje często duże projekty – mocny reżim czasowy i częste pobyty poza domem (ale pamiętajmy, że to, co dla jednych jest utrudnieniem, dla innych może być plusem).

Podziel się tym artykułem na

    Skontaktuj się z nami: