10 minut czytania

Dowiedz się, jakie obowiązki i zadania ma Dyrektor Projektów Optymalizacyjnych. Sprawdź co jak pokierować swoją ścieżkę zawodową, aby zdobyć pracę marzeń!

Podziel się tym artykułem na

Wywiad z Dyrektorem Projektów Optymalizacyjnych

Wśród naszych kursantów i Klientów biznesowych często pojawiają się pytania odnośnie obowiązków na stanowisku, jakim jest Dyrektor Projektów Optymalizacyjnych.  W celu rozwiania wątpliwości udostępniamy dla Państwa wywiad z naszym pracownikiem – Dyrektorem Projektów Optymalizacyjnych.

 

1. Co należy do Twoich obowiązków w ramach obejmowanego stanowiska?

Głównym tematem jest zarządzanie zespołem konsultantów optymalizacyjnych pracujących w trybie stałym i kontraktowym w prowadzonych przez nas projektach oraz dodatkowe nadzorowanie projektów ?dużych? poprzez cykliczne spotkania sterujące. To oczywiście nie wszystko. Dużą część czasu wypełnia proces R&D, dotyczący nowych produktów dostosowanych do potrzeb naszych Klientów i rynku oraz rozwój już istniejących produktów.

2. Jak kształtowała się Twoja ścieżka kariery wiodąca do obecnego stanowiska?

W moim przypadku nie było jakiegoś kierunkowego wykształcenia związanego z Lean, czy też optymalizacją procesów. W sumie zawsze myślałem, że będę zajmował się techniką i programowaniem (jestem z wykształcenia inżynierem automatykiem), ale jak to w życiu? wyszło inaczej. Zaczynałem od pracy w dziale utrzymania ruchu, potem w dziale produkcji jako kierownik zmianowy i kolejno inżynier systemów produkcji oraz inżynier jakości. To właśnie praca w systemach produkcji była w moim przypadku takim kamieniem milowym. Pracodawca dość mocno inwestował w szkolenia kadry związanej z Lean Management, a praca z ludźmi i ulepszanie procesów, maszyn i organizacji sprawiały mi niemałą satysfakcję. Potem już poszło dość płynnie, a ponieważ zawsze chciałem pracować z różnymi ludźmi, nie tylko w jednym zakładzie i jednym procesie. Praca w LUQAM umożliwiła mi to w zupełności. Oczywiście, zaczynałem jako konsultant, potem już senior konsultant. Moją pasją jest także tworzenie nowych rzeczy, rozwiązań i projektów. Stanowisko Dyrektora Projektów Optymalizacyjnych daje mi nie tylko możliwość konsultowania, ale także realizowania mojej pasji.

3. Gdzie zdobywałeś wiedzę, która okazała się przydatna w karierze zawodowej (studia, szkolenia)?

Jestem absolwentem Technikum Elektronicznego i krakowskiej uczelni AGH (na kierunku automatyka i robotyka o specjalności sensoryka i sterowanie robotów). Co do kursów to ukończyłem najlepszy – zastosowanie Lean w praktyce na żywym organizmie. Kurs ten trwa zresztą cały czas i nadal się uczę.

4. Jakie kompetencje merytoryczne powinien posiadać Dyrektor Projektów Optymalizacyjnych?

Niezbędna jest wiedza dotycząca narzędzi Lean na dobrym poziomie, zdecydowanie poparta praktyką i doświadczeniem. Na pewno pomogą dobre szkolenia branżowe i literatura (szczególnie oparta na case studies). Konieczna jest również wiedza dotycząca zarządzania projektami i programami. Bardzo pomocna może być wiedza finansowa (projekty posiadają swoje budżety). Do tego dodałbym umiejętności zarządzania zespołami specjalistów i ekspertów.

5. Czym powinna się charakteryzować osoba będąca Dyrektorem Projektów Optymalizacyjnych?

Niezbędne cechy to: umiejętność słuchania, mocne zdolności do analitycznego myślenia, samoorganizacja i samodyscyplina na wysokim poziomie, zorientowanie na cel oraz elastyczność i umiejętność szybkiego reagowania na zmieniające się warunki w projekcie.

6. Co powiedziałbyś studentom/młodym ludziom planującym wybór analogicznej kariery zawodowej?

W karierze Dyrektora Projektów Optymalizacyjnych nic nie bierze się samo z siebie. Jeśli interesuje Cię optymalizacja i praca w charakterze konsultanta – zdobądź wiedzę poprzez kursy i szkolenia. Następnie zdobytą wiedzę wypróbuj w praktyce (doświadczenie praktyczne jest niezbędne). Popracuj w przemyśle w interesującej Cię branży lub innym procesie niekoniecznie przemysłowym, ale takim, który Cię interesuje. Nie bój się dzielić wiedzą i szkolić innych, pracuj zespołowo. Wtedy będziesz wiedział/wiedziała, czy to odpowiedni kierunek. Potem zgłoś się do LUQAM, żeby się pochwalić, tym co umiesz 🙂

7. Co najbardziej cenisz w swojej pracy, a co jest najtrudniejsze lub stanowi największe wyzwanie?

Najbardziej cenię sobie niezależność oraz możliwość rozwijania nowych rzeczy, nowych projektów. Najtrudniejsze jest to, co cechuje często duże projekty – mocny reżim czasowy i częste pobyty poza domem. Ale pamiętajmy, że to, co dla jednych jest utrudnieniem, dla innych może być plusem.

 

Zachcesz zostać częścią zespołu Luqam? Sprawdź aktualne oferty pracy na pracuj.pl.

Podziel się tym artykułem na
Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

Hoshin Kanri

Rafał Bortliczek | 05.09.2023

Toyota Kata

Rafał Bortliczek | 27.09.2022

  Skontaktuj się z nami:
  Luqam Sp. z o.o. Sp.k.
  ul. Kamieńskiego 47, 30-644 Kraków
  KRS 0000442347 NIP 6793087067 REGON 122736324
  Prezes Zarządu LUQAM Sp. z o.o. Łukasz Ekiert
  Kapitał własny 250 000 PLN