10 minut czytania

Co warto wiedzieć o analizie drzewa błędów jako metodzie służącej skutecznemu zarządzaniu ryzykiem w organizacji? Sprawdź.

Podziel się tym artykułem na

Analiza drzewa błędów

Czym jest analiza drzewa błędów?

Do jakościowych metod analizy ryzyka zalicza się między innymi analiza drzewa błędów. Bazuje ona na strukturze drzewa logicznego. Sprawdza się doskonale w przypadku modelowania tego, jak przebiega awaria, a także jej pogłębionej analizy. Historia tej metody sięga aż 1962 roku.

Krótka historia analizy drzewa błędów

Jak wspomnieliśmy na wstępie, metoda ta ma naprawdę długą historię. Początkowo znalazła zastosowanie w pracach nad poprawą bezpieczeństwa lotów samolotowych, statków kosmicznych i tych urządzeń, które bazowały na energii jądrowej. Już jednak w latach dziewięćdziesiątych jest zastosowanie wzrosło. Zauważono, że sprawdza się ona w projektowaniu systemów, których zadaniem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Analiza drzewa błędów stosowana jest także w zagadnieniach związanych z wiarygodnością i niezawodnością. Jak się okazuje, gałęzi przemysłu, które wykorzystują tą metodę jest wiele. Zalicza się do nich między innymi przemysł chemiczny, kolejowy, informatyczny, a także medycyna.

Dlaczego analiza drzewa błędów to metoda warta poznania?

Coraz częściej mówi się o tym, że każdy zatrudniony na stanowisku specjalisty ds. BHP powinien znać tę metodę i umieć się nią posługiwać. Zastosowanie analizy drzewa błędów pozwala na skuteczne uwzględnienie czynnika ludzkiego, który istotnie wpływa na prace konserwacyjne, a także obsługę operatorską. Dzięki FTA ? bo tak w skrócie określa się analizę drzewa błędów ? możliwa jest identyfikacja, a następnie ocena tego, jak skuteczne są zastosowane rozwiązania, zarówno techniczne, jak i proceduralne.

Gdzie sprawdzi się analiza drzewa błędów?

FTA jest nieoceniona w analizie procesów zarówno chemicznych, jak i fizycznych. Jej zastosowanie sprawia, że możliwe jest wzięcie pod uwagę informacji nie tylko o procesie jako takim, ale również poszczególnych jego składowych, zastosowanych rozwiązaniach technologicznych i wykorzystywanym sprzęcie. Identyfikuje i ocenia, jakie mogą być konsekwencje ewentualnego uszkodzenia sprzętu, a także błędów popełnionych podczas jego obsługi przez personel. Uwzględnia wszelkie zdarzenia zewnętrzne, które wynikają ze środowiska pracy.

Co musi znaleźć się w dokumentacji analizy drzewa błędów?

Prawidłowo wykonana dokumentacja zawiera cel i zakres analizy, dokładny opis systemu (tu nie może zabraknąć zastosowanych oznaczeń oraz określenia ograniczeń, które nałożone zostały na system), wszystkie założenia, definicje, jakimi będziemy się posługiwać, analizę drzewa, a także osiągnięte wyniki i wnioski, które na ich podstawie wysnuto.

Analiza drzewa błędów to jedna z najlepszych metod, jeśli zależy nam na uporządkowaniu zależności, jakie zachodzą między przyczynami zdarzeń, które mogą prowadzić do ewentualnych zagrożeń. To metoda skuteczna i coraz powszechniej stosowana.

Chcesz poznać więcej narzędzi Problem Solving? Weź udział w szkoleniu Luqam lub obejrzyj kurs online!

 

Podziel się tym artykułem na
Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

    Skontaktuj się z nami:








    Luqam Sp. z o.o. Sp.k.
    ul. Kamieńskiego 47, 30-644 Kraków
    KRS 0000442347 NIP 6793087067 REGON 122736324
    Prezes Zarządu LUQAM Sp. z o.o. Łukasz Ekiert
    Kapitał własny 250 000 PLN