Wzrost konkurencyjności poprzez eliminację marnotrawstwa
15 minut czytania

Od czasów zdefiniowania 7 typów marnotrawstwa upłynęło już dość dużo czasu, tymczasem w wielu przedsiębiorstwach można zauważyć nadal mocno zakorzenione nawyki oraz tradycyjne podejście  do organizacji przedsiębiorstwa.

Podziel się tym artykułem na

Wzrost konkurencyjności poprzez eliminację marnotrawstwa

Duże partie produkcyjne spowodowane długimi czasami przezbrojeń,  akceptowalne poziomy braków: nawet producent tych maszyn dopuszcza 2 % wyrobów niezgodnych, w wielu firmach nadal nikogo nie dziwią, a nawet są akceptowane i traktowane jako normalny sposób funkcjonowania procesów.

Tymczasem firmy, które odważyły się podważyć stan dotychczasowy, zaczynają produkować po coraz niższych kosztach, przez co stają się bardziej konkurencyjne. Wszystko to, co robią to nieustanne i konsekwentne identyfikowanie marnotrawstwa w procesach produkcyjnych i logistycznych oraz skuteczne ich eliminowanie. By zrozumieć, czym jest marnotrawstwo, należy najpierw zdefiniować wartość dodaną w realizowanych procesach. Wartość dodana najprościej rzecz ujmując to operacje, za które nasz klient chce płacić. Będą nimi takie zabiegi jak: cięcie, łączenie, spawania, malowanie, montaż, napełnianie czy programowanie danego urządzenia. Natomiast wszystko, za co klient nie chce płacić  jest marnotrawstwem.

 

diagram

 

Taichi Ohno – Twórca Systemu Produkcyjnego Toyoty, zidentyfikował 7 typów marnotrawstwa. Są nimi:

  1. Nadprodukcja – jeden z najgorszych typów marnotrawstwa, przeciwieństwo produkcji Just in Time. Oznacza wytwarzanie niepotrzebnych produktów, w niewłaściwym czasie i niewłaściwej ilości. Występuje w momencie, gdy wytwarzamy produkty na które nie ma zapotrzebowania. Warto podkreślić, że nadprodukcja powoduje również inne rodzaje marnotrawstwa, takie jak nadmierne zapasy surowców, braki, transporty oraz blokuje przepływ materiałów.
  1. Zapasy – materiałów, narzędzi, części, dokumentacji. Powstałe w wyniku nadprodukcji, złego rozmieszczenia procesów na hali produkcyjnej, długich czasów przezbrojeń czy również nieodpowiedniego planowania.
  1. Transport – wszelkiego rodzaju przemieszczanie materiałów, półproduktów, wyrobów gotowych, narzędzi i części z jednego miejsca w inne, z jakiegokolwiek powodu.
  1. Braki – marnotrawstwo związane nie tylko z wadliwymi produktami, ale również z obsługą kontroli jakości czy obsługą reklamacji od Klienta. Przyczyny powstawania braków związane są najczęściej z kontrolą końcową utrzymywaną na końcu linii, brakiem jakościowych i operacyjnych standardów, transportem i składowaniem nadmiernych zapasów.
  1. Zbędne przetwarzanie – jako efekt źle zaprojektowanych procesów bądź niewłaściwie dobranych urządzeń do procesu.
  1. Zbędne ruchy – efekt niskiej ergonomii stanowisk pracy, nieodpowiedniego layoutu obszaru, braku szkoleń, bądź niskich umiejętności pracowników.
  1. Oczekiwanie – jeden z najmniej szkodliwych rodzajów marnotrawstwa, występuje w sytuacjach, gdy czekamy na proces, maszynę, dokumentację bądź decyzję.

 

 

 

Definiując 7 rodzajów marnotrawstwa, koncepcja Lean Manufacturing koncentruje się na ich konsekwentnym, codziennym identyfikowaniu i eliminowaniu. Realizując projekty doskonalące przepływy często szacuje się wskaźnik udziału wartości dodanej w stosunku do całego strumienia wartości. Średnio wynosi on ok. 1 % w zależności od branży. Oznacza to że 99% czynności to czynności zbędne, za które klient nam nie płaci. Eliminacja ich zapewnia skuteczną przewagę konkurencyjną na rynku oraz osiągnięcie najwyższych zysków przedsiębiorstwa.

Podziel się tym artykułem na
Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

    Skontaktuj się z nami: