Jak być liderem?
5 minut czytania

Zdarzało Ci się słyszeć, że prawdziwy lider musi mieć charyzmę? W poniższym wpisie postaramy się Ciebie przekonać, że charyzma jest ważną, aczkolwiek nie niezbędną cechą do tego, by pociągnąć za sobą tłumy, ponieważ bycia liderem można się nauczyć. Sprawdź sam !

Podziel się tym artykułem na

Jak być liderem?

6 sposobów na to, by zostać autentycznym liderem

 

  • Skoncentruj się na ludziach, a nie na sobie. Przestań myśleć o tym, by zaprezentować się z jak najlepszej strony i pokazać pełnię swoich możliwości. Oczywiście wiara w siebie jest przydatna, ale nadmierne pochłonięcie własną osobą już nie. W efekcie możesz być odebrany nie jako ktoś kompetentny i warty uwagi, lecz zarozumiały.

 

  • Postaw na autentyczność. Nie staraj się być idealny. Przyznaj się do swoich słabości i otwarcie mów o trudnościach, z którymi się zmagasz. Zaszczepienie w członkach grupy przekonania, że jesteś jednym z nich, pozwoli im się z Tobą identyfikować, a to pierwszy krok do tego, by Ci zaufali.

 

  • Staraj się lepiej poznać ludzi, którzy mają w Tobie zobaczyć lidera. Poświęć trochę czasu na to, by dowiedzieć się, co cenią w sobie życiu, jak wygląda ich hierarchia wartości, do czego dążą. Ta wiedza pozwoli Ci zrozumieć ich zachowania i nawiązać z nimi nić porozumienia.

 

  • Bądź otwarty na zdanie innych. Daj ludziom do zrozumienia, że cenisz sobie ich opinie, a ich pomysły mogą być nie mniej wartościowe niż Twoje. Zachęcaj ludzi do dzielenia się swoimi doświadczeniami i wykaż się gotowością do wdrażania ich koncepcji.

 

  • Nie bój się wielkich wizji i wzniosłych idei i otwarcie je komunikuj. Lider to ktoś, kto potrafi zarazić swoim entuzjazmem innych i natchnąć ich do odważnych działań.

 

  • Utrzymuj entuzjazm i zaangażowanie ludzi, umiejętnie stosując motywację pozytywną (tzw. “motywacja do”). Pokaż im, jak ich życie zmieni się na lepsze i osiągnie wyższy poziom, gdy za Tobą podążą. Możesz również wykorzystać motywację negatywną – byle nie w nadmiarze!

 

Szkolenia dla liderów

Jeśli czujesz, że Twoje umiejętności w którymś ze wspomnianych wyżej obszarów nie są wystarczające, możesz skorzystać ze specjalnych szkoleń dla liderów.

Uczestnictwo w tego typu zajęciach pozwoli Ci m.in. określić własny styl przywództwa, zdobyć wiedzę na temat rozwoju, kontroli i skutecznej motywacji zespołu jako całości oraz poszczególnych jego członków, czy wykształcić umiejętność coachingowego i mentoringowego wsparcia.

Podziel się tym artykułem na

    Skontaktuj się z nami: