6 minut czytania

Zdarzało Ci się słyszeć, że dobry lider musi mieć charyzmę? W poniższym wpisie postaramy się Ciebie przekonać, że charyzma jest ważną, aczkolwiek nie niezbędną cechą do tego, aby pociągnąć za sobą tłumy, ponieważ bycia liderem można się nauczyć.

Podziel się tym artykułem na

Jak być dobrym liderem?

Poznaj 6 wskazówek, dzięki którym staniesz się dobrym liderem!

1) Skoncentruj się na ludziach, a nie na sobie. Przestań myśleć o tym, by zaprezentować się z jak najlepszej strony i pokazać pełnię swoich możliwości. Oczywiście wiara w siebie jest przydatna, ale nadmierne pochłonięcie własną osobą już nie. W efekcie możesz być odebrany nie jako ktoś kompetentny i warty uwagi, lecz zarozumiały.

 

2) Postaw na autentyczność. Dobry lider wcale nie jest idealny i nieomylny. Przyznaj się do swoich słabości i otwarcie mów o trudnościach, z którymi się zmagasz. Zaszczepienie w członkach grupy przekonania, że jesteś jednym z nich, pozwoli im się z Tobą identyfikować, a to pierwszy krok do tego, by Ci zaufali.

 

3) Staraj się lepiej poznać ludzi, którzy mają w Tobie zobaczyć lidera. Poświęć trochę czasu na to, by dowiedzieć się, co cenią w sobie życiu, jak wygląda ich hierarchia wartości, do czego dążą. Ta wiedza pozwoli Ci zrozumieć ich zachowania i nawiązać z nimi nić porozumienia.

 

4) Bądź otwarty na zdanie innych. Daj ludziom do zrozumienia, że cenisz sobie ich opinie, a ich pomysły mogą być nie mniej wartościowe niż Twoje. Zachęcaj ludzi do dzielenia się swoimi doświadczeniami i wykaż się gotowością do wdrażania ich koncepcji.

 

5) Nie bój się wielkich wizji i wzniosłych idei i otwarcie je komunikuj. Dobry lider to ktoś, kto potrafi zarazić swoim entuzjazmem innych i natchnąć ich do odważnych działań.

 

6) Utrzymuj entuzjazm i zaangażowanie ludzi, umiejętnie stosując motywację pozytywną (tzw. ?motywacja do?). Pokaż im, jak ich życie zmieni się na lepsze i osiągnie wyższy poziom, gdy za Tobą podążą. Możesz również wykorzystać motywację negatywną ? byle nie w nadmiarze!

 

Szkolenia dla liderów

Jeśli czujesz, że Twoje umiejętności w którymś ze wspomnianych wyżej obszarów nie są wystarczające, możesz skorzystać ze specjalnych szkoleń dla liderów. Takie szkolenia mamy w swojej ofercie.

Między innymi:

Skuteczny Lider

Lider Zespołu produkcyjnego

Lider Lean Manufacturing

I wiele więcej! Przekonaj się sam!

Uczestnictwo w tego typu zajęciach pozwoli Ci m.in. określić własny styl przywództwa, zdobyć wiedzę na temat rozwoju, kontroli i skutecznej motywacji zespołu jako całości oraz poszczególnych jego członków, czy wykształcić umiejętność coachingowego i mentoringowego wsparcia.

Podziel się tym artykułem na
Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

  Skontaktuj się z nami:
  Luqam Sp. z o.o. Sp.k.
  ul. Kamieńskiego 47, 30-644 Kraków
  KRS 0000442347 NIP 6793087067 REGON 122736324
  Prezes Zarządu LUQAM Sp. z o.o. Łukasz Ekiert
  Kapitał własny 250 000 PLN