QRS – Quick Reaction System
10 minut czytania

Jedną z podstaw kształtowania świadomości jakościowej w każdym przedsiębiorstwie jest posiadanie systemu, który umożliwia wykrycie, przeanalizowanie oraz rozwiązanie problemu.

Podziel się tym artykułem na

QRS – Quick Reaction System

Z uwagi na fakt zarówno, że nie możemy zajmować się wszystkimi problemami jednocześnie, jak i bardzo zdefiniować odpowiedzialność w przedsiębiorstwach o niezbyt rozbudowanej strukturze, konieczne jest zbudowanie systemu umożliwiającego podział problemów oraz odpowiedzialności. Problemy wymuszają na nas przeprowadzenie analizy przyczynowo-skutkowej.

Analizy przyczynowo-skutkowe możemy podzielić na:

 • związane z klientem (analiza reklamacji, analiza zwrotu gwarancyjnego),
 • wewnętrzne (analiza defektu, analiza wypadku, analiza przestoju, analiza mikrozatrzymań).

QRS (Quick Reaction System) wprowadza hierarchię rozwiązywania problemów począwszy od poziomu operatora i mistrza, poprzez specjalistów, a kończąc na istotnych problemach rozwiązywanych przez management.

Całość systemu opiera się na podejściu Genba, Genbutsu, Genjitsu, które kształtuje postawię każdego pracownika w posługiwaniu się danymi faktami, jak również logicznością analizy. Nieodzownymi elementami systemu są podstawowe narzędzia 5xDlaczego oraz opis problemu 5W i 2H, które pozwalają wprowadzać etapy rozwiązywania problemu. System ten oparty jest na działających systemach QRQC (Quick Response Quality Control) w różnych koncernach na świecie.

Proces

Koncerny z w pełni działającymi systemami QRQC są przede wszystkim VALEO oraz FAURECIA, gdzie systemy te są udoskonalane oraz promowane wśród swoich dostawców celem zbudowania jednego zintegrowanego systemu komunikowania o problemach oraz metodach ich rozwiązywania. Na bazie doświadczeń innych firm w tej dziedzinie, system ten znajduje coraz więcej zwolenników – przykładem może być firma Schneider Electric.

Zalety wdrożenia systemu QRS:

 • Podział odpowiedzialności za rozwiązywanie problemów na różnych szczeblach zarządzania
 • Wybór priorytetów wg ustalonych zasad jasnych dla całej organizacji
 • Zwiększenie szybkości reakcji na istotne problemy
 • Pozwala poprawić komunikację odnośnie istotnych problemów organizacji oraz metod ich rozwiązywania
 • Zwiększenie zaangażowania operatorów oraz mistrzów zmianowych w proces eliminacji podstawowych problemów z bezpieczeństwem, jakością i stratami produkcyjnymi
 • System oparty na danych i faktach począwszy od definiowania problemu a skończywszy na przyczynach źródłowych
 • Mocne zaangażowanie managementu w rozwój i nadzorowanie sposobu rozwiązywania problemów
 • Promowanie On Job Training jako jednego z elementów transferowania wiedzy i zrozumienia wpływu nierozwiązanych problemów na ogólne wyniki firmy
Podziel się tym artykułem na

  Skontaktuj się z nami: