6 minut czytania

Jedną z podstaw kształtowania świadomości jakościowej w każdym przedsiębiorstwie jest posiadanie systemu, który umożliwia wykrycie, przeanalizowanie oraz rozwiązanie problemu.

Podziel się tym artykułem na

System QRS – Quick Reaction System

Po co budować system reagowania na problemy (Quick Reaction System)?

Przede wszystkim nie można zajmować się wszystkimi problemami jednocześnie. Nie można również definiować odpowiedzialność za problem w przedsiębiorstwach o niezbyt przejrzystej i rozbudowanej strukturze organizacyjnej. W takich sytuacjach konieczne jest zbudowanie systemu umożliwiającego podział problemów oraz odpowiedzialności. Takim systemem jest Quick Reaction System (QRS).
Problemy wymuszają na menadżerach przeprowadzenie analiz przyczynowo-skutkowych, w celu znalezienia źródła problemów i podjęcia adekwatnych działań w celu ich usunięcia.

Analizy przyczynowo-skutkowe możemy podzielić na:

  • Związane z klientem (analiza reklamacji, analiza zwrotu gwarancyjnego).
  • Wewnętrzne (analiza defektu, analiza wypadku, analiza przestoju, analiza mikrozatrzymań).

Quick Reaction System wprowadza hierarchię rozwiązywania problemów począwszy od poziomu operatora i mistrza, poprzez specjalistów, a kończąc na istotnych problemach rozwiązywanych przez management.
Całość systemu opiera się na podejściu Genba, Genbutsu, Genjitsu. Podejście to kształtuje postawę każdego pracownika w posługiwaniu się danymi faktami, jak również logicznością analizy. Nieodzownymi elementami systemu są podstawowe narzędzia, takie jak 5xDlaczego oraz opis problemu 5W i 2H, które pozwalają wprowadzać etapy rozwiązywania problemu. System ten oparty jest na działających systemach QRQC (Quick Response Quality Control) w różnych koncernach na świecie. Więcej o systemach QRQC przeczytasz tutaj.

Koncerny z w pełni działającymi systemami QRQC (występujące przykładowo w firmie VALEO czy FAURECIA), gdzie systemy te są udoskonalane oraz promowane wśród swoich dostawców, celem zbudowania jednego zintegrowanego systemu komunikowania o problemach oraz metodach ich rozwiązywania znajdują coraz więcej zwolenników.

Zalety wdrożenia systemu QRS:

  • Podział odpowiedzialności za rozwiązywanie problemów na różnych szczeblach zarządzania.
  • Wybór priorytetów wg ustalonych zasad jasnych dla całej organizacji.
  • Zwiększenie szybkości reakcji na istotne problemy.
  • Pozwala poprawić komunikację odnośnie istotnych problemów organizacji oraz metod ich rozwiązywania.
  • Zwiększenie zaangażowania operatorów oraz mistrzów zmianowych w proces eliminacji podstawowych problemów z bezpieczeństwem, jakością i stratami produkcyjnymi.
  • System oparty na danych i faktach począwszy od definiowania problemu a skończywszy na przyczynach źródłowych.
  • Mocne zaangażowanie managementu w rozwój i nadzorowanie sposobu rozwiązywania problemów.
  • Promowanie On Job Training jako jednego z elementów transferu.

Zapisz się na szkolenie i dowiedź się więcej o wdrażaniu i funkcjonowaniu Quick Reaction System. Sprawdź ofertę szkoleń LUQAM!

Podziel się tym artykułem na
Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

  Skontaktuj się z nami:
  Luqam Sp. z o.o. Sp.k.
  ul. Kamieńskiego 47, 30-644 Kraków
  KRS 0000442347 NIP 6793087067 REGON 122736324
  Prezes Zarządu LUQAM Sp. z o.o. Łukasz Ekiert
  Kapitał własny 250 000 PLN