Wady nadprodukcji, czyli więcej wcale nie znaczy lepiej - Firma konsultingowa Luqam
5 minut czytania

Popularne jest powiedzenie, że im więcej, tym lepiej. W wielu dziedzinach życia to stwierdzenie możemy uznać za prawdziwe, jednak nie ma ono zastosowania w przypadku produkcji.

Podziel się tym artykułem na

Wady nadprodukcji, czyli więcej wcale nie znaczy lepiej

Czym jest nadprodukcja?

Nadprodukcja to zjawisko, z którym mamy do czynienia, kiedy przedsiębiorstwo produkuje zbyt dużo lub robi to wcześniej, niż wynikałoby z zapotrzebowania klientów lub potrzeb następnego procesu. Nadprodukcja prowadzi do tworzenia zapasów i gromadzenia zbyt dużej ilości środków. Zgodnie z zasadami zarządzania Lean Management taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Nadprodukcja ? jedno z 7 marnotrawstw

Taiichi Ohno, japoński inżynier, menedżer oraz twórca systemu produkcyjnego Toyoty, był również autorem zasady Just-In-Time. Według niej nie należy tworzyć zapasów, lecz dbać o stałe i terminowe dostawy. Taiichi Ohno opracował także listę ?7 marnotrawstw?. Są to czynności, które nie dodają produktowi końcowemu wartości. Działania, które możemy do nich zaliczyć to:

– oczekiwanie,

– zbędny transport,

– nadmierna jakość,

– zbędny ruch,

– zapasy,

– wady (lub braki i efekty),

– oraz wspomniana już wcześniej nadprodukcja.

Wymienione czynności, czyli marnotrawstwa w języku japońskim określa się jako ?muda?, co oznacza ?bezużyteczny?, ?zbędny?. Co ciekawe, nie są to jedyne błędy, które mogą pojawić się w procesie produkcyjnym. Obok ?mudy? są to również ?mura?, czyli ?nieregularność? oraz ?muri?, które oznacza ?nadmierne obciążenie pracą?. Te trzy rodzaje działań uchodzą za błędy i prowadzą do nieefektywności.

Zgodnie z zasadami teorii zarządzania Lean Management, przedsiębiorstwa powinny dążyć do eliminacji ?muda?, ponieważ usunięcie marnotrawstwa pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów, poprawę wydajności pracy oraz obniżenie kosztów. A to wpływa na konkurencyjność firmy na rynku.

Nadprodukcja może mieć różne przyczyny. Wśród nich możemy wymienić między innymi wprowadzenie automatyzacji w nieodpowiednich miejscach. Powodem nadprodukcji mogą być też źle rozplanowane nagradzanie pracowników za zwiększoną efektywność pracy oraz zaburzona komunikacja w organizacji. Do nadprodukcji mogą prowadzić również optymalizacja procesów produkcyjnych w wymiarze lokalnym (na przykład tylko w jednym dziale) oraz złe planowanie.

Z nadprodukcją mamy też do czynienia w sytuacji, kiedy dany produkt lub dokument jest wytwarzany w partiach, ponieważ ich przeniesienie w inne miejsce jest kłopotliwe. Dodajmy również do tego kwestie technologiczne, na przykład korzystanie z maszyn o różnej wydajności lub o różnym czasie przezbrojenia.

Praca nad usprawnieniem tych czynności pomaga zlikwidować nadprodukcję, a tym samym zwiększyć wydajność i konkurencyjność.

Poznaj inne rodzaje strat i metody walki z nimi na szkoleniu Luqam. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoleń.

Podziel się tym artykułem na
Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

Rafał Bortliczek | 13.10.2022

| 09.06.2022

Tomasz Kuć | 29.11.2022

  Skontaktuj się z nami:
  Luqam Sp. z o.o. Sp.k.
  ul. Kamieńskiego 47, 30-644 Kraków
  KRS 0000442347 NIP 6793087067 REGON 122736324
  Prezes Zarządu LUQAM Sp. z o.o. Łukasz Ekiert
  Kapitał własny 250 000 PLN