15 minut czytania

San Gen Shugi to specyficzne podejście do rozwiązywania problemów w przedsiębiorstwie, szczególnie tych jakościowych. Dowiedz się na czym polega!

Podziel się tym artykułem na

San Gen Shugi – filozofia trzech rzeczywistości

Co oznacza San Gen Shugi?

San Gen Shugi wywodzi się z filozofii Toyoty. Jest to specyficzne podejście do pojawiających się problemów w procesach. Wykorzystywane jest przy analizowaniu i rozwiązywaniu problemów, szczególnie tych jakościowych.

3 rzeczywistości San Gen Shugi

Tłumacząc poszczególne słowa San Gen Shugi otrzymujemy ideologię trzech rzeczywistości ponieważ:

SAN = TRZY    GEN = RZECZYWISTY/AKTUALNY    SHUGI = FILOZOFIA/WYMIAR

GEN-BA (rzeczywiste miejsce)

Genba rozumiana jest jako rzeczywiste miejsce, gdzie wystąpił problem, czyli np. hala produkcyjna, konkretna maszyna, magazyn czy pomieszczenie. Należy podkreślić konieczność pracy z prawdziwą Genbą. Co to znaczy? W momencie wystąpienia problemu udaj się jak najszybciej w miejsce jego wystąpienia. Tylko takie podejście gwarantuje, że dowiesz się najwięcej i dane będą najlepszej jakości. W tej rzeczywistości podkreśla się fakt, że do udania się na Genbę potrzeba tylko swoich nóg i oczu do zobaczenia co się stało. 

WAŻNE! Wykonanie analizy problemu powinno się odbyć w miejscu jego wystąpienia, a nie na spotkaniach czy przy biurku.

GEN-BUTSU (rzeczywiste części)

Genbutsu rozumiane jest jako rzeczywiste części rzeczywistego procesu, zarówno ?dobre? jak i ?złe?. Do wykonania Genbutsu potrzebne są przede oczy i umysł. Możemy wykonać analizę porównawczą pomiędzy częściami, łatwo zauważając zarówno samą wadę, jak i jej gradację przy występowaniu i wielkość niezgodności. Mamy też do dyspozycji cały proces, jeżeli zachodziłaby konieczność wykonania badania lub testów oraz pracowników, którzy byli obecni w momencie wystąpienia problemu. Dodatkowo, należy położyć nacisk na analizę porównawczą z istniejącym standardem (o ile takowy faktycznie istnieje).

WAŻNE! Przykładem jest ustawienie przed oczami sztuki z wadą, sztuki dobrej (najbliższej w produkcji do sztuki złej) oraz wzorca, próbki początkowej lub rysunku jako standardu.

GEN-JITSU (rzeczywiste dane)

Genjitsu rozumiane jest jako posługiwanie się rzeczywistymi danymi wynikającymi z wykonanych pomiarów, analiz i badań. W trudniejszych przypadkach możemy je uzupełnić o dane z systemów monitorujących jak kamery, rejestratory, dane z zapisów (np. formularze produkcyjne i jakościowe) oraz wywiady z pracownikami będącymi świadkami problemu, który wystąpił.

WAŻNE! W tej rzeczywistości piętnuje się lakoniczne stwierdzenia i opinie ? liczą się fakty i dane.

 

Z podejściem trzech rzeczywistości związane są następujące fakty:

 • prowadzenie analizy z dala od miejsca pojawienia się problemu lub przy biurku nie jest efektywne.
 • zawsze należy wykonać analizę porównawczą sztuka dobra vs sztuka zła (sytuacja dobra vs sytuacja zła),również w porównaniu do standardu.
 • posługujemy się zawsze realnymi danymi i faktami.

 

Podsumowując, San Gen Shugi to filozofia rozwiązywania problemów w oparciu o rzeczywiste dane i rzeczywiste części w rzeczywistym miejscu, gdzie wystąpił problem.

 

Podejście San Gen Shugi dobrze obrazują znane przypadki występujących złudzeń. Wydaje nam się coś, dopóki tego nie sprawdzimy i zmierzymy (czyi genba, genbutsu, genjitsu).

Sprawdź ofertę LUQAM i znajdź szkolenie dla siebie!

Podziel się tym artykułem na
Inne artykuły, które mogą Ciebie zainteresować:

  Skontaktuj się z nami:
  Luqam Sp. z o.o. Sp.k.
  ul. Kamieńskiego 47, 30-644 Kraków
  KRS 0000442347 NIP 6793087067 REGON 122736324
  Prezes Zarządu LUQAM Sp. z o.o. Łukasz Ekiert
  Kapitał własny 250 000 PLN